Sezaryen ile doğan bebeklerde anne vaginal salgına maruziyetin bebek mikrobiyatası üzerindeki etkisi
Effect of maternal vaginal secretion exposure on microbiota of infants who were born by caesarean section
  1. Tez No: 510623
  2. Yazar: ONUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada; sezaryen, vajinal doğum ve sezaryen ile doğup annenin vajinal salgısına maruz bırakılan bebeklerin doğum sonrasındaki cilt ve bağırsak mikrobiyatası gelişimini değerlendirmeyi amaçladık. Sezaryen doğum ile doğan bebekler vajinal doğan infantlardan farklı bir bağırsak ve cilt mikrobiyatası edinir ve sezaryen doğum bağışıklık sisteminde bozukluk, şişmanlık, astım, diabetes mellitus ve alerjiler gibi hastalıklar için artmış risk taşır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakultesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı tarafından planlandı. Kadın Doğum tarafından doğumu gerçekleştirilen sezaryen, vajinal doğum ve sezaryen ile doğup annenin vajinal sıvılarına maruz bırakılan 62 bebeğin Genel Çocuk Polikliniği'mizde takibi yapıldı. Sezaryen ve vajinal yol ile doğum yapan, taramasında Grup B Streptokok taşıyıcılığı saptanmayan ve klinik muayenesinde vajinal enfenksiyonu olmayan anneler vaka grubu içine dahil edildi. Sezaryen ile doğum yapacak olan annelerin bir bölümünün vajinasına doğumdan bir saat önce 8x8 cm boyutunda yarısı steril salin solüsyonla ıslatılmış bir gazlı bez yerleştirildi. Vaka grubu içine dahil edilen doğumu gerçekleşen hastaların sayısı; 21 adet vajinal doğum, 41 adet sezaryen doğum olarak seçildi. Sezaryen doğum ile doğan bebeklerden 21 tanesi annenin vaginal sıvılarına maruz bırakıldı. Sezaryen cerrahisinden hemen önce gazlı bez çıkarıldı ve oda sıcaklığında steril bir kaba yerleştirildi. Sezaryen ile doğup vaginal sıvılara maruz bırakılacak bebekler radyan ısıtıcının altına alındıktan sonra steril kapta bekletilen gazlı bez dudaklardan başlayarak yüz (ağız dahil), göğse, kollara, bacaklara, genital bölgeye ve son olarak da sırta sürüldü. Bu işlem yaklaşık 15 saniye kadar sürdü ve sonrasında pediatrist tarafından yenidoğanın standart detaylı muayene işlemi yapıldı. Farklı vücut alanlarından yapılan steril kültür örneklemelerin tüm bebeklerde doğumdan sonraki beşinci dakikada, , birinci haftada ve bir ay sonunda yapıldı. Çalışmanın bitiminde olguların birinci gün, birinci hafta ve birinci ay gaita ve cilt kültüründe üreyen aerop ve anerop bakteri çeşitliliği değerlendirildi. Verilerin analizinde istatistik anlamlılık düzeyi % 5 olarak alındı ve hesaplamalar için Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda vaka grubu içerisine 21 adet vajinal doğum, 41 adet sezaryen doğum ile doğan bebek alındı. Sezaryen doğum ile doğan bebeklerden 21 tanesi annenin vaginal sıvılarına maruz bırakıldı. Çalışmamızda 1. gün ciltte aerop üreyen bakteriler açısından vajinal doğum ile sezaryen ve C/s (i) doğumlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardı. 7. gün ve 30. gün ciltte üreyen aerop bakteriler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Çalışmamızda 1. gün 7. gün ve 30. gün gaitada anaerob üreyen bakteriler açısından vajinal doğumlar ile sezaryen ve C/s (i) doğumlar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark vardı. Çalışmamızda 1. gün 7. gün ve 30. gün gaiatada üreyen aerop bakteriler açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Sonuç: Doğum şekli yenidoğanlarda mikrobiyatanın ana belirleyicisidir. Vajinal doğan infantlar annenin vajen mikrobiyatasına benzeyen bakteriyel toplulukları barındırırken sezaryenle doğan infantlar deri mikrobiyatasından zengindir. Çalışmamızda sezaryen doğumlarda, yenidoğanları anne vajinal salgısına maruz bırakarak amaçladığımız hedefe ulaşamadık. Doğum bizim prosedürümüzle tamamen benzetilemeyecek kompleks bir süreçtir ve sadece anneden infanta mikropların geçişinin ötesinde multiple faktörleri içermektedir. Gelecekteki çalışmalar doğum şekli bakımından infant mikrobiyotasının kolonizasyon paternini ve yaşamın her döneminde infantın sağlığına geniş etkisini daha iyi araştırmalıdır. Doğum şekli başta olmak üzere infantın özellikle intestinal mikrobiyatasını etkileyen diğer faktörlerde mutlaka bilinmelidir ve çalışmaya dahil edilmelidir. Ayrıca her iki grupta örneklem boyutlarının arttırılması ile yapılacak çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; we aimed to evaluate the post-natal development of skin and gut microbiota of infants who were born with caesarean section, vaginal delivery and caesarean section with postnatal exposure of maternal vaginal secretion (C/s). Infants born with caesarean delivery obtain a different skin and gut microbiota than vaginally delivered infants and caesarean section carries an increased risk for disorders such as allergies, diabetes mellitus, asthma, obesity and impaired immune system. Method: The study was conducted by Pediatrics Department of Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine. 62 infants who were delivered with caesarean section, vaginal delivery and caesarean section with postnatal exposure of maternal vaginal secretion by Gynecology Department, were followed by General Pediatrics Clinic. Mothers who delivered a baby either with caesarean section or vaginal route, aren't carrier of Group B streptococcus according to the screening and have no vaginal infection in their clinical exam were included in the case group of the study. A 8x8 cm sized gauze bandage which was bathed in sterile saline solution was placed in a set of mothers' vagina who were going to deliver by caesarean section. Number of patients who gave birth and were included in case group was as follows: 21 vaginal delivery and 41 delivery by caesarean section. 21 of infants who were delivered by caesarean section were exposed to maternal vaginal secretion. Gauze bandage was removed just before the caesarean section and placed in a sterile container at ambient temperature. Babies who were going to be exposed to vaginal secretion post- caesarean section were rubbed with the gauze bandage starting from their face (mouth included), chest, arms, legs, genitals and lastly back after they were placed under radial heater. This whole process lasted approximately 15 seconds and then a pediatrician did the standard examination of infants in detail. Sterile culture sampling of different body parts were done in all infants at 5th minute, 1st week and 1st month after the birth. Aerobic and anaerobic bacteria diversity of skin and gut microbiota which were taken at first day, first week and first month were evaluated at the end of the study. Statistical significance level of 5% was accepted in the analysis of the data and Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) software was used for the analysis. Results: Case group of our study included 21 vaginal delivered and 41 caesarean section delivered infants. 21 of infants who were born with caesarean section were exposed to maternal vaginal secretion. In this study, there was a statistically significant difference of aerobe skin bacteria growth at 1. day among between vaginal and caesarean - C/s deliveries. However there was no statistically significant difference among groups in terms of aerobe skin bacteria growth at 7th and 30th days. In this study, there was a statistically significant difference of anaerobe stool bacteria growth at 1st, 7th and 30th days among between vaginal and caesarean - C/s deliveries. In this study, there was no statistically significant difference of anaerobe stool bacteria growth at 1st, 7th and 30th days among vaginal, caesarean and C/s deliveries. Conclusion: Route of delivery is the main determinant of microbiota in infants. While vaginally born infants host bacterial groups similar to maternal vaginal microbiota, infants born with caesarean section are rich of skin microbiota. In our study we couldn't reach to our goal by exposing infants to maternal vaginal secretion after caesarean section deliveries. Birth is a complex process which can't be imitated completely with our procedure and includes multiple factors beyond transition of microbiota from mother to infant. Future studies should research colonization pattern of infant microbiota in terms of route of delivery and its effect on the infant in every period of life. Route of delivery being in the first place, all other factors that affect intestinal microbiota of infant should be known and included in the study. Also studies with a larger sample number in both groups are required.