İğneada koruma alanının uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile zamansal değerlendirilmesi ve geleceğe yönelik modellenmesi
Temporal assessment of Igneada conservation area with remote sensing and geographic information systems and modeling the future
- Tez No: 332989
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Doğal kaynakların verimliliklerini kaybetmeden kullanımının sağlanması, korunması ve geliştirilmesi için geçmişe yönelik analizlerinin yapılması, arazi kullanımı ve arazi örtüsünün zaman içinde nasıl değiştiğinin belirlenmesi ve geleceğe yönelik modellerin oluşturulması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle, tez çalışması İğneada Koruma Bölgesi için iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Birinci aşama, uzaktan algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri yöntemleri ile uydu görüntülerinden bölgenin arazi kullanımında meydana gelen değişimlerin belirlenmesi, ikinci aşama ise, Markov Chain istatistiki tahmin modeli temel alınarak bölgenin 2030 yılı için arazi kullanımı ve arazi örtüsünün nasıl değişeceğinin öngörülmesidir. 7 Eylül 1984, 7 Ağustos 1990, 18 Ağustos 2000 ve 15 Eylül 2010 tarihlerine ait, Landsat 5 TM uydu görüntüleri uzaktan algılama teknikleriyle işlenmiş, kontrolsüz ve kontrollü olarak sınıflandırılmış ve son olarak ekran üzerinden sayısallaştırılarak, bu yıllara ait arazi kullanım haritaları elde edilmiştir. Elde edilen haritalar kullanılarak 1984 ve 2010 yılları arasında meydana gelen arazi kullanımı/örtüsü değişimi tespit edilmiş, ikinci aşamada ise Markov Chain tabanlı üç farklı model aracılığı ile 2030 yılı için arazi kullanım tahminleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is very important to make retrospective analysis of natural resources for their sustainable utilization, conservation and development; to determine land use/land cover changes and to create future development models. This thesis is realized in two steps for İğneada Protection Area. In the first step, land use/land cover change of the region was determined by using remote sensing and GIS techniques. Afterwards, forecast of the future land use and land cover changes in this area for the 2030 was provided with the help of Markov Chain prediction models. For detecting land use/land cover changes in the study region, four different satellite imageries were used as main data source, namely, Landsat 5 Thematic Mapper (TM) 7 September 1984, 7 August 1990, 18 August 2000 and 15 September 2010. Unsupervised and supervised classification techniques and on-screen digitizing method were used to prepare the land use/cover maps. Change detection applied by comparing these base maps. The second step of this study, three different models which based on Markov Chain method, were implemented to simulate the land cover map of İğneada in 2030.