Online reflective interactions: Using social network sites to supplement communication in industrial design studio course
Çevrimiçi yansımalı etkileşimler: Endüstriyel tasarım stüdyo dersinde iletişimi desteklemek için sosyal ağ sitelerinin kullanımı
  1. Tez No: 332990
  2. Yazar: SİMGE HOUGH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEBNEM TİMUR ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Industrial Design, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 512
Özet
Tasarım stüdyosu dersi, tasarım disiplinlerinin eğitiminde merkezi bir yere sahip olup, tasarım öğrenme ve öğretme süreçlerinin gerçekleştiği ana eğitim ortamıdır. Stüdyo dersliklerinde ögrenciler, hocalar tarafından kendilerine verilen tasarım problemleri üzerinde çalışırlar. Geleneksel olarak, bu dersliklerde, öğrenciler ve hocalar çeşitli sosyal etkileşim ve iletişim süreçleri içine girerler. Bu sosyal ortam tasarım eğitiminde gerekli ve temel olarak kabul edilir. Bu etkileşim ve iletişim süreçlerinin başında ögrencilerin projeleri üzerine yaptıkları çalışmalar hakkında stüdyo hocaları tarafından yönlendirildikleri ?stüdyo eleştirileri? gelir. Tasarım eğitimi bu etkileşim ve iletişim süreçleri sırasında gerçekleşir.Yapılan çalışmalar, bu etkileşim ve iletişim süreçlerindeki eksiklikler ve engeller üzerine vurgu yapmaktadır. Öğrenciler, notlar için rekabette bulunduklarından, fikirlerini paylaşmaktan kaçınırlar. Bazı öğrencilerle projelerini paylaşıp diğerleriyle paylaşmayabilirler. Hocaların, çoğunlukla, stüdyo eğitimi konusunda pedagojik altyapıları yoktur. Hocalar stüdyo eleştirileri üzerinden eğitim verdiklerinden, yansımalarını kendi ve diğer hocaların eleştirileri üzerine yapmalıdırlar. Öğrencilerin öğrenmeleri ve hocaların öğrencilerin öğrenmelerini değerlendirmeleri, öğrencilerin tasarladıkları son ürüne değil, tasarlama süreçlerine bağlıdır. Öğrencilerin proje süreçlerini hocalar ve öğrencilerin takip etmelerinde engeller olabilir. Tasarım stüdyosundaki bu engeller ve eksikliklere bir çözüm olarak, stüdyoda çevrimiçi ortamların kullanılmaları önerilmektedir. Yapılan çalışmalar, stüdyo hocaları ve öğrencilerin fikir alışverişi için kullandıkları çevrimiçi ortamlar geliştirmek konusunda sorunlar ve zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Bu çalışmalar, stüdyo süreci içerisinde kullanılacak, stüdyo hocaları ve öğrencilerinin fikir alışverişi içinde bulunacakları bu tip çevrimiçi ortamların tasarım süreci ve tasarım stüdyosu eğitim sürecinden yola çıkılmasını önermektedirler.Bu çalışmada, stüdyo sürecine paralel olarak ve stüdyodaki sosyal ortamı desteklemek amacı ile kullanılacak çevrimiçi bir platform için sosyal ağ sitelerinin örnek alınması önerilmektedir. Tasarım süreci, tasarım stüdyosu yapısının ihtiyaçları ve gereklilikleri ile sosyal ağ siteleri arasındaki benzerlikler yapılan bazı çalışmalarda vurgulanmaktadır. Böyle bir önerinin test edilmesi amacıyla, stüdyoki yansımalı etkileşim ve iletişim süreçlerini desteklemek üzere bir sosyal ağ sitesi yapısının stüdyo ortamında, stüdyo hocaları ve öğrencileri tarafından kullanıldığı bir uygulama programı kurgulanmıştır. Bir çevrimiçi sosyal ağ sitesinin stüdyo ortamında kullanılmasının, bütün hocaları ve öğrencileri birbirleriyle ilişki içine geçirmesi; bütün öğrencilerin proje çalışmalarının herkes tarafından görülebilir ve ulaşılabilir olması; stüdyo hocalarının birbirlerinin stüdyo eleştirileri ve eğitim süreçlerinden haberdar olmaları gibi sonuçların olması beklenmektedir. Bu amaçla, eylem araştırması yöntemi kullanılarak, üç döngüden oluşan bir uygulama programı oluşturulmuştur. Bu program sürecinde uygulama stüdyolarında var olan, zamansal, fiziksel, arşivlemeye dair, ilişkisel ve hiyerarşik olmak üzere, beş başlık altında, spesifik limitasyonlar belirlenmiştir. Uygulama sonucunda, kullanılan sosyal ağ sitelerinin bu limitasyonlara ne kadar cevap verdiği ölçülmüş ve bu bulgular temelinde, stüdyo derslerine paralel olarak kullanılacak çevrimiçi bir ortam için bir kılavuz oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Design studio course, the core of educational processes of design related disciplines, is the fundamental setting, where learning and teaching design take place. The idea behind design studio course is imitating the professional design studio, where studio teachers assign design students with design projects, and teach them how to design through showing them the design process. The basis for such learning-by-doing is reflection, which, in design studio, is called ?critique?. In studio classrooms, design learning and teaching take place in a reflective social environment, which generates the necessary ?backgorund learning?. ?Studio critique?, the medium through which teachers and students reflect, is the basic unit of interaction and communication.Literature puts forth issues in the generation of these reflective interactions between teachers and students, which are related to, teachers? and students? access to the design process of all students; students getting into free exchange of ideas with each other; teachers? reflection on their own and on other teachers? teaching. In order to address these issues, an online environment is proposed to be used, parallel to the studio, as a supplement to the interaction and communication processes. Studies on using online platforms in design studio courses show that forming an online environment, where teachers and students exchange of ideas is a challenge. In addition, studies experimenting on the use of online environments in design studio focus more on the technological aspects than the social processes in studio. In order to engage teachers and students in an online environment for exchanging ideas, an online platform, which fits the processes design studio course, and, which is familiar and easy to use for teachers and students, is suggested. Literature points out to the similarities between design process, design studio course and the social network sites. Users being connected to each other in a network; users creating content by their activites; users sharing and using the content they all provide are some of the aspects in social network sites, which may address the shortcomings of the reflective interactions and communications in studio setting. It is proposed that the social network sites, which are online platforms of social interaction and communication currently and commonly used, can be taken as examples.In order to test how the tools and features of the social network site structures are used by teachers and students in a design studio setting, a three-cycle action research scheme is put in use, where online social network sites are implemented in a number of industrial design studio courses in Istanbul. During the research scheme five specific limitations in the implementation studios - temporal, physical, archival, relational, hierarchical - are identified. The results show how the use of the social network sites address these five limitations and are used to generate a guideline for a supplemental online platform to be used parallel to the design studio course processes.