Türkiye Taşkömürü Kurumu ocaklarındaki ani gaz ve kömür püskürmesi olaylarının değerlendirilmesi ve olayları etkileyen faktörlerin araştırılması
Assessment of gas and coal outbursts in Turkish Hard Coal Enterprise collieries and investigation of factors influencing the outbursts
  1. Tez No: 333019
  2. Yazar: OLGUN ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH FİŞNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, Zonguldak Taşkömürü Havzası'nda 1969 ? 2012 yılları arasında meydana gelen ani gaz ve kömür püskürmesi olayları (derinlik, damar kalınlığı ve eğimi, atılan kömür miktarı ve açığa çıkan gaz hacmi vb.) istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Daha sonra olayların meydana gelişinde rol oynayan etkenlerden; kömürün yapısal özellikleri (kömürleşme derecesi, kömürün gevrekliği, vb.), kömür damarının içerdiği gaz miktarı, kömürdeki gazın desorpsiyon hızı ve kaya basıncı araştırılarak ani püskürmeye eğilimli zonların önceden belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu faktörlerin araştırılması için 7 farklı kömür damarından 19 adet numune alınmıştır. Yapılan deneysel çalışmalarda kömür damarlarının gaz içerikleri, dayanımları, kömürdeki gazın desorbe olma hızı ile kaya basınçları belirlenmiştir. Deneyler sonucu kömür damarları, ani gaz ve kömür püskürmesi olaylarına eğilimleri bakımından sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, gas and coal outburst occurrences (depth of occurrence, seam thickness and inclination, ejected coal and gas volume) between 1969 and 2012 have been evaluated in Zonguldak Coal Basin. The main factors that plays an important role in outburst occurrences, structure properties of coal (coalification and friability of coal), gas content of coal, strength of coal and rock pressure was investigated that purposed for predicting the outburst prone zones. For prediction of outbursts and determine the outburst prone zones, 19 coal samples have been taken from 7 different coal seam at different depths and different borehole lengths. The gas content and the strength of the coal seams, the desorption rate of gas in coal and the rock pressure have been determined. According to the experimental results, the coal seams have been classified with regard to outburst prone zones.