T.T.K. Zonguldak havzası yeraltı maden kazaları ve nedenleri
  1. Tez No: 32606
  2. Yazar: HAKAN GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Public Health, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada TTK Zonguldak kömür havzası yeraltı maden ocaklarında meydana gelen kazaların nedenleri ve yeraltı maden işçisinin kazalardaki payları ele alınmıştır. Çalışma genel bilgiler ve araştırma bölümünden oluşmuştur. Genel bilgiler bölümünde/ TTK Kurumu, Zonguldak kömür havzası tanıtılmış, kaza türleri ve nedenleri, dünyadaki diğer taşkömürü üreten ülkelerdeki kazalar ile Türkiye'deki taşkömürü ocaklarındaki kazalar hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde verilerin değerlendirilmesinde kullanılan istatistiksel teknikler açıklanmıştır. Bu bölümde %z dağılımının beklenen değeri varyansı elde edilmesi, %2 test istatistiği, G istatistiği, uyum iyiliği testi, P değeri hakkında bilgi verilmiştir. Araştırma bölümünde, Zonguldak havzasında Üretim yapılan ocaklardan tesadüfi olarak seçilen Üzülmez ve Kozlu Müesseseleri bünyesinde yer alan ocaklarda çalışan 116 maden işçisine anket uygulanmıştır. Elde edilen anket verileri, tablolar halinde düzenlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde,, ilgili istatistiksel teknikler119 kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar, bulgular bölümünde verilmiştir. Yapılan araştırmanın önemli sonuçları, aşağıdaki gibi elde edilmiştir: İşçilerin %65.51'i daimi yevmiyeli, %34.49'u gruplu yevmiyeli çalışmaktadır. İşçilerin %87.93'ü hizmet öncesi, %17.24'ü hizmet içi eğitim görmüşlerdir. Hizmet öncesi ve hizmet içi eğitim yasal zorunluluk taşımaktadır. Kullanılan teknoloji sürekli yenilenmesine karşın, hizmet içi eğitim oranı çok düşüktür. İşçilerin %63.79'u sanat kolu değiştirdiğini belirtmişlerdir. Kaza geçirme oranı ise %63.79'dur. Kaza geçiren işçilere sorulan,“geçirdiğiniz kaza türü nedir?”sorusuna; %45.94'ü göçük, %29.72'si nedeni belirtilmeyen kazalar, %10.81'i nakliyat, %5.4'ü makinizasyon ve elektrik, %8.11'i grizu ve gaz patlaması yanıtını vermişlerdir.“İşçilere sorulan kaza nedeni nedir?”sorusuna %27.58'i yetersiz teknoloji, %24.13'ü üretim zorlaması, %24.13'ü eğitimsizlik, %22.41'i dikkatsizlik, %1.72'si takdir-i ilahi yanıtı vermişlerdir. İşçilerin hata payı sorulduğunda; %24.41'i işçilerin kazalarda payı olmadığını, %37.93'ü işçilerin kazalarda çok az payı olduğunu, %39.65'i kazalarda işçilerin dikkatsiz oldukları oranda payı olduğunu belirtmişlerdir {işçilerin120 kadro durumu ile kaza geçirme durumu arasında ilişki bulunmuştur). İşçilerin, sanat kolu değişimi ile kaza geçirme durumu arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
KONUSU-. T. T. K ZONGULDAK HAMZAS1 YERALTİ MA&EN KAZALAK.» VE NEDENLEK.İ SOYAM : HAKAN GEDİK i »«UŞMANI: Doç. D^ HAMZA GAMS _, BÎÜM >*J : KAZAL.AR.N DCMOOfcAF«l Ve EPİOE^' YOLOJiSI _l.. 1934 ATÜ.. YÜKSEK. U SAM S 121 SUMMARY _4- -t-Vif» reasons in this report, the of the ace ident cohich occur in mine shown. rals of coal-basin of TTK m Zonguldak, is The chapters of general carry out the studying. _ information and investigation In genera 1 information chapter: Some information is if Zonguldak. givei * rwK and coal-baszn o: >n about Association of TTK and in.in.»! is compare, between TurKey an, a.rca,. In the second chapter, the data are described. the techniques used to handle. haDter- in Zonguldak basin, üzülmez in investigation chapter, in. als are choosen by coincidence. And a sern.es and Kozlu minerals are cho. ^» nver 116 workers who work xn of interviews are made over minerals. The results o f interviews are appendix part. During this process, given in suitable s tables m tatistical122 technics are used. The results from interviews show that; 65.51 percent of workers work full time and 34.49 percent of.workers work part-time. 87.93 percent of workers one educated before begining the work for adaptation. Others, on the other hand, 17.24 percent of workers, are educated during the period of work. The education before working and during working is compelled by government. The technology which has been used is improved continously. But the education for adaptation is very slow and low. 63.79 percent of workers explain that they change their branch. Morever the accident rate is also 63.79 percent. What kind of accident do you have? is asked to the workers and their answer are; 45.94% _ of accident is due to the caving-in of a mine, 29.72% of accident is uncertain, 10.81% of accident is due to transportation, 5.4 % of accident is due to explosion of gases. -OuL^^u,o l, -W^ u w^J123 What is your ratio of fault? is asked to the workers and their answers are; 24.41 % of workers comment that no their fault, 37.93% of workers comment that their fault is little, 39.65% of workers comment that the accidents are because of their fault. The changing of worker's branch is related with accidents.