Bir kombine çevrim santralin ekserji analizi
Exergy analysis of a combined cycle plant
  1. Tez No: 333046
  2. Yazar: ALPER GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışmasında bir dizel motorlu kombine çevrim santralinin ekserji analizi yapılmıştır. Bunun için 13 dizel motordan ve bir buhar türbininden oluşan bir kombine çevrim santral, temel bileşenlerine indirgenerek bu bileşenlerin giriş ve çıkış noktalarında iki farklı hava sıcaklığında ölçülen sıcaklık, basınç ve debi değerleri kullanılmıştır. Bu değerler vasıtasıyla termodinamik özelikler, termodinamik özelikler vasıtasıyla da akımların ekserji değerleri hesaplanmıştır. Akım noktalarındaki ekserji değerleri, bileşenler için türetilmiş ekserji dengesi ve verim denklemlerinde yerine konarak ekserji kayıpları ve ikinci kanun verimleri hesaplanmıştır. Sonuçlar kıyaslamalı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study Exergy Analysis is applied to a combined cycle plant with diesel engines. In order to do this, an actual combined cycle plant which is composed of 13 diesel engines and a steam turbine is simplified to its main components and measured temperature and pressure values at two different ambient temperatures at the inlet and outlet sections of these components are used. Using these values, thermodynamic properties are defined and by using thermodynamic properties, the exergy values are calculated. These calculated exergy values are put into exergy balance and 2.law efficiency equations derived for the main components and exergy destructions and 2.law efficiencies of components are calculated. The results are discussed with comparisons.