Dijital radyografi kullanılarak teğet tekniği ile çelik borularda cidar kalınlığı tayini
Determination of steel pipe wall thickness via tangent technique using digital radiography
  1. Tez No: 333085
  2. Yazar: MURAT ÇOBANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN ALTINSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mühendislik Bilimleri, Nükleer Mühendislik, Energy, Engineering Sciences, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enerji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada amaç, dijital radyografi kullanılarak çelik borularda cidar kalınlığı ölçümü yapmaktır. Boru numunelerinin cidar kalınlıkları radyografik teğet tekniği ile ölçülmüştür. Deneysel çalışmada ?foX-Rayzor? dijital radyografi sistemi kullanılarak, farklı çap ve cidar kalınlığındaki boruların X-ışını radyografi çekimleri yapılmıştır. Kullanılan sistem, düzlem panel detektörlü bir sistem olup, dedektörden elde edilen radyografik görüntünün bilgisayara anında aktarılması sayesinde, boruların cidar kalınlıklarını hassas ve hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmuştur.Çekimler, çalışma parametreleri olan ?kaynak detektör mesafesi? ve ?kaynak puls değerleri? değiştirilerek tekrarlanmıştır.Elde edilen dijital görüntüler üzerinden doğrudan cidar kalınlıkları okunmuş ve eş zamanlı olarak da dijital görüntünün piksel şiddeti değişim profilinden faydalanılarak kalınlık tespiti yapılmıştır. Parametrelerin değişimine bağlı olarak hata grafikleri çizilmiştir. Bu grafiklere göre kaynak detektör mesafesi arttıkça hatanın azaldığı görülmüştür. Puls değişiminin ise hata payını etkilemediği sadece dijital görüntünün kalitesini etkilediği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make steel pipe wall thickness measurements using digital radiography. The wall thicknesses of pipe samples are measured using the radiographic tangent technique. In the experimental study, X-ray radiography shots of pipes with various diameters and wall thicknesses are done using the digital radiography system, ?foX-Rayzor?. This system, having a flat-panel detector, provides a spontaneous transfer of the radiographic image, obtained from the detector, to the computer, and enables the quick and precise detection of pipe wall thicknesses.The shots are repeated by changing the operating parameters; ?source-detector distance? and ?resource pulse value?. The wall thicknesses are directly read from the obtained digital images and the thickness detection is simultaneously done with the help of pixel intensity variation profile. The error graphs are plotted depending on the changes of parameters. According to these graphics, the error decreases as the source-detector distance increases. It is also observed, that the change of pulse does not affect the margin of error, but only affects the quality of digital image.