Fotovoltaik modüller için bir gerçek saha performans ölçüm platformunun tasarımı, kurulumu ve testleri
Designing, implementing and data logging a real site photovoltaic test platform for different types of photovoltaic modules
- Tez No: 333104
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enerji Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Bilim ve Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları içinde güneş çok önemli bir yere sahip olduğundan bu teknolojinin üzerine yurt içinde ve dışında birçok yatırım yapılmaktadır. Ülkemizde üretilen veya ülkemize ithal edilen ürünlerin bazılarında etiket değerleriyle gerçek sahadaki performans değerleri arasında önemli farklılıklar görülebilmektedir. Fotovoltaik modül test istasyonu ile platform üzerine takılan ürünlerin gerçek saha koşullarındaki performans değerleri ortaya konulabilecektir.Bu tez çalışmasında, güneş pili modüllerinin gerçek saha ortamında perfomanslarının çıkartılması hedeflenmiştir. Projenin esası farklı tip ve güçlerdeki fotovoltaik modüllerin gerçek saha ortamında test edilebilecekleri test platfomunun tasarlanıp, kurulması ve örnek bir modül üzerinde test çalışmasının yapılarak sistemin doğrulanmasıdır. Fotovoltaik modüllerin güç ve verim değerlerinin ışınım güç yoğunluğu ile sıcaklığa bağlı olarak değişimleri incelenerek ve panellerin uzun dönemli enerji üretim değerleri bunlara bağlı performans karakterizasyonları çıkarılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Solar energy has got a very important place inside of the renewable energy sources. Because of that reason domestic and foreign energy organizations are investing on solar energy technologies. However, some of the imported or domestic manufactured photovoltaic modules? technical data sheet values and real site performances have significant differences. With this basic test platform enables each system to test properly which leads end user and importers to protect themselves from the results of technical and economical hazards.In this study, photovoltaic modules performance characterization have been made at real site. The aim of this project is designing, implementing and data logging a real site photovoltaic test platform for different types of photovoltaic modules. In this platform photovoltaic module?s power and efficiency change with temperature and solar irradiance is inverstigated and longterm energy production values are monitored as for performance characterization.