The prevalence of Leucocytozoon toddi in bird blood samples in Aras-Igdir and evaluation of its phylogenetic relationships
Aras-Iğdır'daki kuş kanı örneklerinde Leucocytozoon toddi'nin varlığı ve filogenetik ilişkilerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 333125
  2. Yazar: ÖZGE AKBABA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Doğal kaynakların aşırı kullanılması nedeni ile biyolojik çeşitlilik yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Kuş türlerinin korunması ekolojik çalışmalarda önemli bir yer tutmaktadır. Kuşlarda rastlanan parazit enfeksiyonlarının tespit edilmesi türlerin devamlılığı açısından ekolojik çalışmalara katkı sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı Aras-Iğdır bölgesine ait kuşlardaki Leucocytozoon toddi enfeksiyonunun varlığının genetik metodlar kullanılarak tespit edilmesidir. 25 farklı familyadan 58 kuş türüne ait 401 kan örneği incelenmiştir. 41 örnekte L. toddi enfeksiyonu saptanmış ve altı diziden beş farklı haplotip elde edilmiştir. Beş haplotip ile birlikte GenBank ve MalAvi veri tabanlarından alınan 76 türe ait 265 dizi kullanılarak filogenetik ağaçlar oluşturulmuştur. Aras-Iğdır bölgesinden elde edilen beş haplotipten dördü literatürde bulunanlardan farklıdır. Beş Aras-Iğdır haplotipinden dördü birbirine yakın konumlanmıştır, ki bu durum göç yolu üzerindeki olası genetik izolasyonu işaret etmektedir. Tüm diziler kullanılarak yapılan filogenetik karşılaştırmalar L. toddi içerisinde iki gizli türün varlığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Today biological diversity is faced with high risks of extinction due to the overuse of natural resources. Studies of bird species constitutes a central theme in ecological investigations and for conservation of biological diversity. The identification of parasitic infections encountered in birds provide contributions to ecological studies with regards to the persistence of species. This aim of this study is the detection of the prevalance of Leucocytozoon toddi infection in birds of Aras-Iğdır region, using genetic methods. 401 blood samples belonging to 58 bird species of 25 different families were investigated. L. toddi infection was detected in 41 samples and five distinct haplotypes were obtained from six sequences. Phylogenetic trees were constructed using these five haplotypes along with 265 sequences of 76 species taken from GenBank and MalAvi databases. Four out of five haplotypes of Aras-Iğdır positive samples were distinct from those in literature. Again four of the five Aras-Iğdır haplotypes clustered very closely together, potentially suggesting some genetic isolation in this migratory pathway. The phylogenetic comparisons made using all sequences also support the idea of the presence of two cryptic species of L. toddi.