Political ecology of small hydraulic power plant constructions in the province of Rize
Rize ilindeki hidroelektirk santrali inşaatlarının politik ekolojisi
- Tez No: 333124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEREM SAYSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Türkiye'nin farklı bölgelerinde yüzlerce küçük hidroelektrik santral (HES) inşa aşamasındadır. Fakat bazı bölgelerde, yerel halk bu inşaatlara, özellikle hukuki yöntemlerle, muhalefet etmektedir. Hükümet, bu muhalefetin şu ana kadar yararlanabildiği hukuki zemini değiştirmeyi amaçlayan hukuki düzenlemeler yapmaya çalışmaktadır. Bu olaylar, HES'lerin siyasallaşmış bir çevre vakasına dönüştüğünü göstermektedir. Bu bağlamda, politik ekoloji perspektifine dayanarak, bu çalışma Rize'deki HES meselesini farklı maddi çıkarlara sahip, farklı sosyal aktörler arasında cereyan eden bir ekolojik dağıtım krizi olarak tanımlamaktadır.Bu hipotezi test etmek amacıyla, devletin HES politikası ve buna karşı geliştirilen muhalefet Rize'de bulunan üç vadiye odaklanılarak araştırıldı. Çalışma, ilgili toplumsal aktörleri, bunların motivasyonlarını ve stratejilerini tespit etmeye yardımcı oldu. Taban aktörleri, dere ekosistemlerinin sürdürülebilirliğine dayanan yaşamsal çıkarlarını korumayı amaçlamaktadır. Çevre sivil toplum kuruluşları ise, taban aktörlerinin davasını ahlaki ve çevreci bir pozisyondan desteklemektedir. Diğer taraftan, kalkınmacı ve neoliberal motivasyonlarla hareket eden devlet, şirketleri HES'lere yatırım yapmaya teşvik ederek, yerli elektrik üretim kapasitesini artırmayı hedeflemektedir. Bu çatışmada, devlet her ne kadar asli aktör olsa da, her aktör, rakipleri üzerinde güç uygulamalarını mümkün kılan avantajlara sahiptirler.
Özet (Çeviri)
Hundreds of small hydraulic power plants (SHPPs) in different regions of Turkey have been under construction. However, local people are opposing to these constructions in some regions, especially through judiciary means. The government aims to make legal amendments in order to change the legal basis enjoyed by the opposition until now. These events manifest that SHPPs refer to a case of politicized environment. Relying on a political ecologic perspective, the study defined the issue of SHPPs in Rize as an ecological distribution conflict between different social actors having distinct material interests.To test this hypothesis, this study investigated the state?s policy of SHPPs and the opposition against it, focusing on three valleys in Rize. The research helped to identify the related actors, their motives and strategies. Grassroots actors aimed to defend their livelihood interests that depend on the sustainability of stream ecosystems. Environmental non-governmental organizations supported the cause of grassroots actors from a moral and environmentalist position. The state was driven by a developmentalist and neo-liberal motivation to increase domestic electricity generation capacity by promoting business investments in SHPPs. Although the state is the pivotal actor in this conflict, each actor has its own strengths enabling it to exert power over its opponents.