Application of photocatalysis for the treatment of grey water
Gri su arıtımında fotokatalitik oksidasyon uygulaması
- Tez No: 333126
- Danışmanlar: PROF. FATMA MİRAY BEKBÖLET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Tuvalet girdisi dışındaki tüm evsel atıksular olarak tanımlanan gri su, kalite ve miktar bakımından değişiklikler göstermekle birlikte evsel atıksu tüketiminin büyük bir fraksiyonunu oluşturmaktadır. Gri su nütrientler, inorganikler ve tehlikeli organik maddeler açısından daha az kirlilik göstermesi dolayısıyla geleneksel olarak kullanılan su kaynaklarına alternatif olarak kullanım potansiyeli bulunmaktır. Dolayısıyla gri su artımı ve tekrar kullanımı amacıyla bir çok arıtma teknolojileri geniş ölçüde çalışılmıştır. Bu arıtma teknolojilerinden biri olan fotokatalitik oxidasyon prosesi UV ışığı altında yüksek reaktivitedeki hidroksil radikallerinin üretimi mekanizmasına dayanmakla beraber, gri suda bulunan dirençli organik maddeleri giderme ve dezenfeksiyon potansiyeli dolayısıyla gri su arıtımında yenilikçi ve etkili bir teknoloji halini almıştır.Bu çalışma, fotokatalitik oskidasyon prosesinin gri su arıtımında uygulanabilirliğini araştırmayı amaçlamıştır. Bu amaçla sentetik olarak hazırlanan gri su numunleri TiO2 ile fotokatalitik oksidasyona maruz bırakılmıştır. Sistem prefromansının daha ileri seviyede değerlnedirilmesi gri su kompozisyonlarında organic madde yükü, anyon konsantrasyonu ve mikrobiyolojik içerik açısından değişikliklere gidilerek gözlemlenmiştir. Fotokatalitik oksidasyonun deneysel sonuçlarının tartışılması amacıyla tayin edilen spesifik UV görünür bölge ve floresans parametreleri saptanmıştır. UV görünür bölge parametrelerine ilave olarak gri suda bulunan çözünmüş organik karbon ve bakteriyolojik parametreler de giderim verimleri ve fotokatalitik degradasyon kinetikleri açısından incelenmiştir.Sonuç olarak mikroorganizma ve düşük anyon konsantrasyonu içeren düşük yüklü gri suyun fotokatalitik oksidasyonu seçilen parametrelerin giderimi açısından en etkili sonuçları göstermiştir öte yandan seçilen aynı parametrelerin en düşük giderim verimlerini yüksek anyon konsantrasyonuna sahip yüksek yüklü gri suyun fotokatalitik oksidasyonu ile vermesiyle organik madde yükü ve anyon konsantrasyonunun fotokatalitik oksidasyon prosesinin performansı üzerindeki etkisi belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Defined as the all wastewater coming from urban areas except any input from toilets, grey waters constitute the largest fraction of the total domestic wastewater consumption which may fluctuate in quality and quantity diversely. Since grey water is less contaminated by nutrients, inorganics and hazardous organic substances, it is a potential `?non-conventional?? water resource. As a consequence, several treatment technologies to treat and reuse grey water have been studied widely. As one of these processes, photocatalytic oxidation, which relies upon the generation of highly reactive hydroxyl radicals under UV radiation, has become an innovative and effective technology for the treatment of grey water in terms of degradation of refractory organic matter and potential disinfection mechanism.This study aimed to investigate applicability of photocatalytic oxidation process to treat grey water sources. In this manner, synthetically prepared grey water samples were subjected to photocatalytic oxidation in the presence of TiO2 as the semiconductor photocatalyst. Further assessment of the system performance was observed by making compositional alterations of grey water samples in terms of organic matter loading, anion concentration, and microbiological content particularly. The results of photocatalytic oxidation experiments were deliberated by the determination of selected specified and specific UV-vis and fluorescence parameters. In addition to specified UV-vis parameters, DOC and bacterial content of samples were also evaluated in terms of removal efficiencies and photocatalytic degradation kinetics expressed by pseudo- first order kinetic modeling.As a consequence, photocatalytic oxidation of low load grey water with microorganism and low anion content revealed the most effective results in terms of the removal of selected parameters whereas lowest removal efficiencies for the selected parameters were achieved by photocatalytic oxidation of high load grey water with high anion content indicating the impact of organic matter loading and anion strength on the performance of photocatalytic oxidation process.