Tek darbe mikroşerit dizi anten tasarımı
Monopulse microstrip array antenna design
  1. Tez No: 333149
  2. Yazar: OGÜN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DR. DEMET S. ARMAĞAN ŞAHİNKAYA, YRD. DOÇ. DR. FATİH ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Deniz Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Deniz Bilimleri ve Mühendisliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüzde mikroşerit antenler, uzay araçları, uçaklar, radarlar, uydu haberleşmesi, güdümlü mermi gibi birçok askeri alanda kolaylıkla uygulanabilir yapısı ve kolay üretim tekniği ile mikrodalga antenler içinde başlı başına bir konu haline gelmiştir. Bu çalışmada, diğer klasik radar sistemlerine göre açı algılama, çözünürlük ve açısal doğruluk bakımından üstün özelliklere sahip, elektronik karıştırmaya karşı dirençli ve modern izleme radarlarının pek çoğunda kullanılan tek darbe (monopulse) radar tekniğinin, mikroşerit anten dizisi ile gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır. Hızla gelişen bilgisayar teknolojisi, bilgisayarların kapasitelerini arttırmış ve veri işleme hızlarında büyük bir artışa sebep olmuştur. Tam dalga teknikleri kullanılarak karmaşık mikroşerit antenlerin analiz yöntemleri gün geçtikçe iyileştirilmektedir ve kişisel bilgisayarlarda kullanılabilecek yazılımlar mevcuttur. Tek darbe olarak çalışabilecek anten dizisini oluşturmak amacıyla, CST ve AWR yazılımları kullanılarak X bandında düşük yan lob seviyesine sahip dikdörtgen bir mikroşerit anten tasarlanmış ve 16 tanesi bir araya getirilerek 4x4 dizi anten oluşturulmuştur. 4 adet 4x4 dizi antenin bir araya getirilmesiyle tek darbe radar olarak kullanılabilecek anten grubu oluşturulmuştur. Ayrıca bu anten grubunu uygun şekilde beslemek amacıyla toplam ve fark huzmelerini oluşturan mikroşerit karşılaştırıcı tasarlanmış ve benzetimi yapılmıştır. Tasarımı tamamlanan antenler ve karşılaştırıcı üretilmiş ve test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar benzetim sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to applicable structure that can be used in military fields such as spacecrafts, aero planes, radars, satellite communication, guided missiles and easy to manufacture, microstrip antennas became a main subject in its own. In this thesis, it is aimed to design a microstrip radar antenna array that can be used with monopulse radar technique used almost in all modern tracking radar and that has superior properties in angle detection and angular accuracy than the clasical ones. The rapidly evolving computer technology,increasedcapacity of the computers and their processing speeds. Complex microstrip antenna analysis methods have becoming better day by day and there are useful software that can be used in personel computers. In order to create an antenna array working as a monopulse, a rectangular microstrip antenna is designed and 16 of it gathered together by the help of CST and AWR softwares. A monopulse antenna group is created by combining 4 of these 4x4 array antennas. Besides, a microstrip comparator generates the sum and difference patterns is designed to feed the antenna group in accordance. The designed antennas and comparator is manufactured and tested. Experimental results are compared with the simulation results.