Energy trading in Turkish power market through options, bilateral agreements and spot market
Spot piyasa, opsiyon ve ikili anlaşmalar aracılığıyla Türkiye'de enerji ticareti
- Tez No: 333166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DENİZ YÜCEKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde, enerji piyasası içerisinde önemli bir konumu olan elektrik enerjisi, gerek üretim faktörlerinde temel girdi olması, gerekse teknolojinin gelişimiyle birlikte elektrik enerjisine olan talebin sürekli artmasından dolayı her alanda vazgeçilmez bir ihtiyaç haline gelmiştir. Özellikle son 10 yıldır iktisadi büyümede çok hızlı ivme kazanan ülkemizde, Elektrik Enerjisi Piyasaları ise yeniden yapılandırma süreciyle üretim ve satış faaliyetlerinde rekabetçi bir yapının oluşturulmasını amaçlamaktadır. Ayrca, Türkiye deki gelişim süreciyle piyasaların yapısı şekillemiş, çeşitlenmiş ve farklı alternatifler doğurarak karlı alım-satım işlemleri gerçekleştirilmeye başlanmıştır. Bu çalışmada, belli bir kapasite sınırıyla şu an işlemde olan elektrik spot piyasası, vadeli işlemler piyasası ve ikili anlaşmalar sözleşmesi kullanılarak en verimli senaryoyu ve maksimum karı sağlayan çözümü bulmak üzere bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan model 100 farklı kapasite senaryosu için Excel uygulaması kullanılarak sonuçlar alınmış, ve sonuçlar yorumlanarak beklenen kar miktarları hesaplanmış ve bunun sonucunda en karlı senaryo belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In todays world, electricity energy, which has a vital place in energy market, is irreplaceable in any field because of being the basic entry in production factors and because of continuous increasing demand to electricity thanks to technological development. Especially in our country, which has a rapid acceleration for the last decade, by reorganizing Electricity Energy Market it is aimed to build a competitive structure in production and retail transactions. Also, with the process of development in Turkey, the structure of the market changed, varied and created different alternatives for efficient buying-selling transactions. In this work, we built a model on the purpose to find the solution of the most efficient scenarios and maximum efficiency by using electricity spot market, which has transactions with a determined capacity limit, derivatives market and bilateral agreements. The amount of efficiency is calculated by using the Model for each 100 different power scenarios? in Excel and the results are got and interpreted. As a result of this, the most efficient scenario determined.