Türkiye ve Avrupa Birliği'nin göç politikaları: Suriyeli sığınmacılar örneği
Migration policies of Turkey and The European Union: The Example of Syrian asylum seekers
- Tez No: 600953
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN TELATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Göç olgusu insanlık tarihinden bu yana devam eden ve günden güne ölçeği artan bir meseledir. Bu bağlamda uluslararası göç; nedenleri ve sonuçlarıyla beraber incelendiğinde bireyler ve toplumlar nezdinde bir takım etkiler oluşturduğu görülmektedir. Yeryüzünde artan iletişim ve ulaşım olanakları toplumları birbirine yaklaştırmış ve dünyanın eskisine nazaran daha küçük bir hal almasını sağlamıştır. Bu sayede bireyler ya da kitleler bulundukları toplum ile diğer toplumlar arasında imkan ve gelişmişlik düzeylerini kıyaslama olanağı elde etmiştir. Bazen de bireyler yaşanan çatışmalardan dolayı zorunlu olarak göç etmektedir. Bu tür göçlerde de hedef ülke genellikle gelişmiş ülkeler olmaktadır. Bu durumun en somut örneklerinden birisi olan Suriye iç savaşı sonucunda milyonlarca sığınmacı ortaya çıkmıştır. Suriye'de meydana gelen iç savaşın sonucunda can ve mal güvenliği tehlikede olan Suriyeli sığınmacılar Türkiye gibi komşu ülkelere yönelim gösterirken aynı zamanda daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa Birliği ülkelerine yasadışı yollardan ulaşma gayreti içerisinde girmiştir. Bu tez içerisinde, Türkiye ve Avrupa Birliği'nin göç politikalarında hangi tarafın ne ölçüde daha başarılı olduğu, Suriyeli sığınmacılar nezdinde bir karşılaştırma yapılarak ifade edilmeye çalışmıştır. Bu bağlamda karşılaştırma yapılırken tarafların sığınmacılara uyguladıkları politikaların test edilmesi amacıyla niceliksel verilerden yararlanılmıştır. Tarafların sınırları içerisinde bulunan Suriyeli sığınmacı sayısının yerel nüfuslarıyla oranlaması yapılmıştır. Aynı zamanda Türkiye ve Avrupa Birliği'nin Suriyeli sığınmacılar nezdinde yapmış oldukları harcamaların bir değerlendirilmesi yapılarak hangi tarafın bu meselenin çözümünde sorumluluk üstlendiği görülmeye çalışılmıştır. Karşılaştırmanın bir diğer ayağı ise sığınmacılara sağlanan entegrasyon politikalarıdır. Bu kapsamda sığınmacılara sağlanan eğitim, çalışma ve sağlık gibi alanlardaki haklar değerlendirilmiştir. Son olarak ise tarafların gerçekleştirdiği uygulamaların insan hakları bağlamında değerlendirmesi yapılmıştır. Bu sayede tezin araştırma sorusuna bir cevap aranmaya çalışmış ve bazı bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of migration is an issue that has been proceeding since the history of mankind and has been increasing day by day. In this context, examined together with its causes and consequences, international migration is seen that it has some effects on individuals and societies. Increasing communication and transportation opportunities on the earth have brought societies closer to each other and enabled the world to become smaller than before. In this way, individuals or masses have the opportunity to compare the opportunities and development levels between their communities and other societies. In some cases, individuals have to migrate due to conflicts. In such migrations, the target country is generally developed countries. As a result of the Syrian civil war, one of the most concrete examples of this situation, millions of asylum seekers have emerged. Syrian asylum seekers who are in danger of life and property as a result of the civil war in Syria have been turning their steps towards neighbouring countries such as Turkey; in the mean time, they have been trying to reach the European Union countries illegally in the hope of a better life. In this thesis, how and to what extent the migration policies of Turkey and European Union have been more successful within the context of Syrian asylum seekers are compared. In this context, quantitative data is used to test the policies applied by the parties to asylum seekers. The ratio of the number of Syrian asylum seekers within the borders of the parties to their local populations is made. It is also tried to express which side assumes the responsibility to solve this issue with assessing the expenditure of both parties they have financed on Syrican asylum seekers. Another component of the comparison is the integration policies provided to asylum seekers. In this context, the rights provided to asylum seekers in areas such as education, work and health are evaluated. Finally, the practices of the parties are evaluated in the context of human rights. In this way, it is attempted to find an answer to the research question of the thesis and some findings are presented.