Restrictions of West African seaborne trade: A case study on West African leading ports
Batı Afrika deniz ticaretinde kısıtlar: Önemli Batı Afrika limanlarında alan çalışması
- Tez No: 333266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Güney Afrika hariç, Sub-Saharan Afrika liman sistemleri, uluslararası ticaretteki artan hacmi ve ticaret ile ilgili düzenleyici ve teknolojik uygulamaları karşılayamamaktadır. Bölge limanlarının performansı dünyanın diğer bölgelerindeki limalara göre büyük ölçüde geride kalmıştır. Araştırma grubunda yer alan birçok farklı limanın ise, diğer limanlara kıyasla çalışma kapasitelerinin çok üstünde hizmet verdiği görülmüştür. Uluslararası konteyner hat operatörlerinin bölgedeki varlığının, buradaki limanların gelişimde önemli bir katalizör olmasına rağmen, kurumsal ve düzenleyici refomlardaki yavaş işleyiş sebebiyle istenilen verim alınamamıştır.Yapılan bu çalışmada, ticaretteki büyüyen hacmi karşılamak için modern altyapı ile sağlanan ekonomik katkılar, maliyetleri açısından uluslararası düzeyde rekabet edebilen, bölgedeki petrol ihracat terminalleri ile örneklendirilmiştir. Belirlenmiş bu performans ile modern tedarik zinciri süreçlerinin uygulanmasını yaygınlaştırmak, bölge limanlarının taşımacılığa ve tüm ekonomik faaliyetlere yapacağı katkıyı artıracaktır.Çalışmada ayrıca son 6 yılda, Türk sanayicileri ve üreticilerinin Afrika pazarına artan girişleri incelenmiştir. Her ne kadar Türk sanayicileri ve üreticilerinin, farklı bölgeler göz önüne alındığında dengeli bir dağılım olmasa da, özellikle Batı Afrika bölgesinde, tekstil malları ve en önemlisi inşaat malzemeleri arzına göz ardı edilemeyecek bir eğilimi vardır. Bu eğilim yıldan yıla artmaktadır. Günümüzde Çin ve diğer gelişmekte olan ülkelerin faaliyet göstermekte olduğu Afrika pazarı, Türk ihracatçılar için büyük bir potansiyele sahiptir.Bu nedenle, bu araştırmanın amacı yukarıda belirtilen olumsuzluklar göz önünde bulundurularak, Türk tüccarlar için de olmak üzere özellikle Batı Afrika'da ülkeler arasındaki rekabet eksikliğini fark ettirerek yetkili kişileri servis kalitelerini artıracak ve rakipleri ile rekabet edebilecek seviyede olamayı sağlayacak , deniz ticaretini geliştirmek amaçlı önlemler almaya yardımcı olacak olası sorunları ortaya çıkarmaktır.
Özet (Çeviri)
Except in South Africa, the port systems of Sub-Saharan Africa have not kept up with the rising volume or international trade, or with regulatory and technological practices related to trade. The performance of the region?s ports lags substantially behind that of other world regions. Several of the ports in the study group have exceeded their designed capacity limits, while others are approaching those limits. Although international container liner operators have proved a strong catalyst for the port development in the region slow progress in the institutional and regulatory reform has stifled the efficiency gains that might otherwise be expected from the new practices introduced by operators.The economic contribution of modern infrastructure to move growing volumes of trade is well illustrated by the region?s oil-export terminals, which are globally competitive in terms of their costs. Generalizing that level of performance through the implementation of modern supply-chain processes could greatly expand the contribution of the region?s ports to efficient transport and overall economic activity.The last 6 years is also marked by the growing entrance of Turkish industrials and manufacturers into the African market. Although, their presence is not balanced considering the different regions, they detain a no neglectable part in the supply of textile commodities and, more importantly, construction materials especially in the West African region. This tendency is meant to increase year after year. The potential is huge for the Turkish exporters if they want to sustain their presence in the African market where Chinese and other emerging country are already operating.Therefore, considering the above challenges, the purpose of this research is to reveal the problems which are likely to help those including Turkish traders to take proper precaution in their seaborne trade with, mainly the West African trading area and to bring the spotlights on the lack of competitiveness of certain West African countries may hopefully push the decision-maker to take action in order to improve their service quality and their abilities in protecting their business being extracted from their competitors.