İzmir ili Aliağa ilçesi Kendirci mevkii İDÇ Liman Kurtarma Kazısı'nda ortaya çıkarılan bir grup mezarın incelenmesi
Inspection on a group of graves revealed in the IDC Port Rescue Excavations at the Kendirci locality of Aliağa district in Izmir province
- Tez No: 333273
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AKIN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
İzmir ili, Aliağa ilçesi, Kendirci mevkii İDÇ Liman Kurtarma Kazısı'nda 2008?2010 yılı arasında çıkarılan 35 mezar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda M.Ö. 4. 3. ve 2. yüzyıllar arasında bir lokalizasyon mevcuttur. Antik Dönem'de Aiolis Bölgesi'nin önemli bir metropolü olan Kyme kentinin, güney nekropolü içerisine giren bu alandan farklı tiplerde mezarlar ortaya çıkarılmıştır.Antik çağda ölü gömme geleneklerinin doğrultusunda, nekropol alanlarının zorunluluğu ortaya çıkmıştır. İnhümasyon, kremasyon ve lahit gömü şeklinde yapılan bu gömüler hakkında kökeninden yola çıkılarak, ölüm kültü üzerine çok çeşitli ritüeller ve gelenekler saptanmıştır.Yoğun bir gömünün olduğu İDÇ Liman kazı alanı, mezar tipleri olarak çeşitlilik göstermektedir. Lahit mezar, sanduka mezar, kireçtaşı plaka kapama mezar, kiremit mezar ve basit gömü mezar olmak üzere beş adet tip tespit edilmiştir. Bu mezarların yakın coğrafyadaki yerleşimlerde ki örnekleri, mezar tipolojisi ve buluntu paralelliği doğrultusunda yakın ilişkiler saptanmıştır.Tespit edilen bu mezarların içerisinden gelen pişmiş toprak, metal ve cam buluntular ile önemli bir tarihleyici bulgu olan sikkelerin doğrultusunda, mezarların M.Ö. 4. yüzyıldan, M.Ö. 2. yüzyıla kadar lokolizasyonu tespit edilmiştir. Mezar hediyesi olarak, bırakılan bu buluntuların, yakın coğrafyada çıkarılan örneklerle paralellik gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As the results of the inspections and studies carried out on 35 graves, which had been revealed in the IDC Port Rescue Excavations at the Kendirci locality of Aliaga district in Izmir province between the years of 2008 and 2010, there exists a localization dated to between 4th, 3rd and 2nd centuries B.C. (Before Christ). Graves of different types had been revealed in this area, which is remained within the south necropolis of the Kyme city, which was an important metropolis of the Aiolis region during ancient period.There occurred a requirement for necropolis areas, in direction of the entombment traditions in the ancient period. From the viewpoint of their roots, various rituals and traditions about the death cult had been found out in the IDC necropolis area, where entombments were carried out in the forms of inhumation, cremation and tomb grave.As there exist dense entombment applications, the IDC Port excavation area represents diversity of grave types. Tomb graves, cist graves, graves closed with limestone plates, tile graves and basic entombments, totally five different entombment types had been determined in this area. Grave typology, findings? parallelism and their close relations had been determined on the similar grave samples located around the habitations in the close geographical vicinity.With the help of baked soil, metal and glass findings and with the coins, which are important dating findings, found in these graves, it had been determined that these graves are belonged to a localization dated to a period of started from the mid of 4th century B.C. and continued up to the 2nd century B.C. It had been understood that these findings, which had been left as gifts in these graves, represent parallelism with the other samples, which had been found in the close geographical vicinity.