Metropolis'te bulunan Roma Dönemi kandilleri
Roman lamps from Metropolis
  1. Tez No: 333314
  2. Yazar: EDA GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİNNUR GÜRLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 638
Özet
Metropolis, İzmir'in Torbalı İlçesi'ne bağlı Yeniköy Köyü sınırları içerisinde yer alır. Ephesos ve Pergamon kentlerinin ortasında bulunan Metropolis önemli bir konuma sahiptir. Bu anlamda, kentte ele geçen buluntular da önemlidir. Buluntular arasında yer alan kandiller, aydınlatmanın gerekli olmasından dolayı, yaşam içinde tüm sosyal sınıflarda kullanılır.Metropolis'te Roma Dönemi'ne tarihlenen toplam 2600 adet kandil ve kandil parçası ele geçmiştir. Kandillerden 564 adedi kataloğa alınmıştır. Kandiller, astar özellikleri, form ve bezemelerine göre ayrılmışlardır. Bunun yanı sıra, buluntu yerlerine göre karşılaştırmalar yapılarak kullanım amaçlarına yönelik sonuçlar elde edilmeye ve kullanım biçimleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Kandiller, astarlanma biçimlerine göre iki farklı gruba ayrılırlar. Red-on-White ve Kırmızı astarlı olarak yapılmış olan kandiller pek çok farklı forma sahiptir. Bu formlar, yakın ya da uzak merkezlerdeki benzerleri ile karşılaştırılarak tarihlendirilmiştir. Kandillerin, M.S. 1. yüzyıldan M.S. 6-7. yüzyıla kadar olan zaman dilimine aittirler. Buluntu yerlerinin kullanım periyotları ile de örtüşmektedir. Bu çalışmada yapılan istatistiksel analizler sonucunda elde edilen değerlerin kullanım alanları ile bağlantılı olduğu da görülmüştür. Aynı zamanda, yapılan petrografik incelemeler sonucunda, kandillerin büyük çoğunluğunun Menderes masifinden elde edilen kil ile üretildiği ancak, bölge kili dışında da farklı bir kil yapısı daha olduğu ortaya çıkmıştır. Böylece, Metropolis'te yerel üretimin dışında ithal kandillerin de olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Metropolis is located at Yenikoy, a village of Torbalı, Izmir. Metropolis, an ancient city between Ephesos and Pergamon, has is in a very strategic place. As such, the findings, obtained in the city, are very important. Because of the need of lighting, oil lamps among these findings are used by everyone in the city.In Metropolis, a total of 2600 oil lamps and pieces, dating to Roman period, were found, classified and studied statistically and 564 of these were catalogued. These findings were classified as their properties of slip, form and decoration. By comparison these pieces according to their finding spots their functions were studied.Lamps are classified into two different groups; red-on-white and red slip oil lamps and have many different forms. These forms were dated by comparison with identical oil lamps found in other excavation spots. It is seen that oil lamps vary from 1. century to 6-7. century A.D. Dating of these oil lamps overlap with the dating of the buildings in which they were found. Statistical results of the study also overlap with the usage of these oil lamps. Petrography studies show that the most of these oil lamps are of clay from the Menderes massif but some other examples show that there are also imported goods.