Sağlık harcamalarının Türkiye ve Avrupa Birliği ülkeleri açısından değerlendirilmesi
Evaluation of health expenditures in terms of applications in Turkey and the European Union
  1. Tez No: 333316
  2. Yazar: SENAR GÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Sağlık Kurumları Yönetimi, Economics, Finance, Health Care Management
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bireylerin sağlıklı olmaları refah toplumların oluşması açısından büyük önem taşımaktadır. Bireylere sağlanacak iyi sağlık koşulları olmaksızın bireylerin yaşamlarına sağlıkla başlamaları ve bunu sürdürmeleri mümkün değildir. Kişileri ve toplumları hastalıklardan korumak, hastaları tedavi etmek ve tam olarak iyileşemeyip sakat kalanları da rehabilite etmek için yapılan bütün hizmetler sağlık hizmetleri kapsamında ele alınmaktadır. Yapılan bu hizmetlerin amacı toplumun tümü açısından olumsuz olan hastalık durumunu önlemek ve daha sağlıklı ve üretken bir toplum elde etmektir. Bu amaçla yapılan bütün harcamalar sağlık harcamasının konusunu oluşturmaktadır.Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği üyeliğine aday bir ülke olarak Türkiye'nin sağlık sistem ve harcamalarının incelenerek bazı Avrupa Birliği'ne üye ülkelerle karşılaştırmaktır. Sağlıkta Dönüşüm Programı kapsamında gerçekleştirilmeye çalışan sağlık reformlarının incelenerek tartışılması amaçlanmaktadır. Yapılan incelemeler ve rakamsal veriler sonucunda Türkiye'nin ve ele alınan bazı Avrupa Birliği Ülkelerinin sağlık sistemleri arasında önemli farklar ve Türkiye açısından eksiklikler olduğu görülmüştür. Bu eksiklerin giderilmesi gerek Avrupa Birliğine üyelik sürecinin hızlanması açısından gerekse Türk Sağlık Sistemi Standartlarında maksimizasyonu yakalamak açısından büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Healthy individuals are very important for the well-being of communities. It is not possible to start and maintain life without good health conditions for the provided to individuals. The health services provide services for the protection of people and communities from diseases, treating patients and rehabilitation of not completely healed are individuals. The aims of these services are to prevent the diseases which are negative for all of society, and to achieve a healthier and more productive society. All expenditures made for these purpose are the subject of health expenditure.The purpose of this study is to investigate the health system and health expenditure of Turkey as a European Union candidate country by comparing it with some European Union countries. Discussion of health reforms by examining has been aimed, realized under the Program of Turkey Health Transformation. As a result of the investigation and numerical data, important differences between the health systems of Turkey and some evaluated European Union countries have been identified and the results have indicated deficiencies in terms of Turkey. Elimination of these deficiencies is of great importance in terms of accelerating of the process of accession to the European Union for Turkey and in order to maximize Turkish Health System Standards.