Ascending importance of Turkey within the veering direction of NATO's mission after 9/11
11 eylül sonrası NATO'nun değişen misyonu çerçevesinde Türkiye'nin artan önemi
  1. Tez No: 333329
  2. Yazar: İSA ERASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERDAL ARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Soğuk Savaş'ın bitişinden bu yana NATO en önemli ve etkili savunma örgütü. 1949'da NATO ilk kurulduğunda 12 üyesi vardı ama bugün gelinen noktada ittifak, 28 üyeli devasa bir savunma örgütü ve tüm Dünya'da ki savunma harcamalarının yüzde yetmişi NATO üyesi ülkeler tarafından yapılıyor. 11 Eylül 2001 terör saldırılarının hemen ardından NATO tarihinde ilk defa beşinci maddeyi uyguladı ve terörizme savaş ilan etti. Afganistan savaşı bittikten bir süre sonra ISAF kuvvetlerinin komutasını devralan örgüt hala bu görevi devam ettiriyor. Son zamanlarda, Libya da NATO kuvvetlerinin etkisi, olası bir Suriye operasyonunda NATO'nun rolünün ne olacağı üzerine yapılan tartışmalar da gösteriyor ki, savunma örgütü olarak kurulan NATO büyük bir değişim geçirdi ve de değişmeye devam ediyor. Bu tezin amacı, ittifakın tarihi dönüşüm süreci içerisinde Türkiye'nin rölünü tartışmak ve ittifakın görev tanımları değiştikçe Türkiye'nin de öneminin arttığını göstermektir. Bununla birlikte, eğer Türkiye'ye gerekli imkanlar tanınır ve de hakettiği önem verilirse NATO'nun başarısı ve de saygınlığının artacağı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
NATO has been the most effective and important alliance and defence organization since the end of the Cold War. In 1949, when NATO was founded, twelve states were members, but today NATO is a 28 membered colossal defense organization and NATO members make % 70 of the total military spending in the World. Right after the September 11 attacks in 2001, the Article 5 was implemented for the first time in the history of the organization and the Alliance took the commandments of the ISAF units in Afghanistan over. In recent years, the impact of NATO forces in Libya operation, and the debates over what NATO can do in a possible operation in Syria indicate that NATO has had vast transformation since its establishment. The aim of this thesis is to discuss the role of Turkey within the historical transformation process of NATO and to show that Turkey has an increasing position in NATO within the ?New World Order? formed after the Soviet Union. The second aim is to discuss the effect of 9/11 and ?war on terror? over NATO and Turkey. The thesis has a proposal that if the position of Turkey is given due importance and initiatives, NATO?s achievements and credibility would increase.