An investigation of hemispheric lateralization during visual search for emotional faces
Yüz ifadelerinin görsel taranmasında hemisferik yanallaşmanın incelenmesi
- Tez No: 333340
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmada, tehlike sinyalleyen uyarıcılara karşı tercihli olarak harekete geçen bilişsel mekanizmalardaki hemisferik yanallaşma incelenmiştir. Tehlikeli uyarıcıların erken ve hızlı saptanması, insan zihninin evrimsel süreçte kazandığı düşünülen savunma mekanizmasıyla yakından ilişkilidir. Söz konusu mekanizmayı incelenmek için ekolojik açıdan geçerli uyarıcılar olarak, yüzlerinde duygu ifadesi bulunan kalabalık insan grupları, bir görsel tarama görevinde kullanılmıştır. Davranışsal tepkiler ve göz izleme verileri, kalabalık gruplar içinde sunulan tehlikeli yüz ifadesine sahip (öfkeli) bireylerin dikkati daha erken çektiğini, tehlikeli ifadeli kalabalık gruların ise dikkati daha uzun sure tuttuğunu göstermiştir. Kabalık gruplar içindeki duygu ifadelerinin saptanmasında görsel alan yanlılığının varlığına ilişkin birinde görsel yarı alan tekniği, diğerinde değişimi saptamada yanıp sönme paradigması kullanılan iki çalışma daha yürütülmüştür. Sonuçlar, yüzdeki ifadelerin işlemlenmesine yönelik olarak öne çıkan iki hipotez kapsamında değerlendirilmiştir. Kalabalık yüz grupları içindeki duygu ifadelerinin saptanmasında gözlemlenen sol görsel alan yanlılığının yüz ifadelerinin taranması ve işlemlenmesiyle ilgili olarak çalışan bilişsel mekanizmaların anlaşılmasında yeni bakış açıları kazandıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The present thesis examined hemispheric lateralization in preferential activation of cognitive mechanisms in response to threatening stimuli. The early and faster detection of threatening stimuli is closely associated with a defense mechanism, which is likely to be acquired through the evolutionary process of the human mind. In this respect, crowd of human faces with emotional content were used to provide ecologically valid stimuli, and a visual search task was adopted to investigate the mechanism. Behavioral and eye tracking data indicated early attentional capture of faces with a threatening expression (i.e. anger), which were presented among distractor faces, and longer attentional allocation of faces with a threatening expression, which were used as distractors. A visual field bias for detecting emotional faces in crowds was investigated in two follow up experiments by adopting divided visual field methodology and flicker paradigm of change detection. The results were evaluated on the basis of two prominent hypotheses on processing of facial emotions. Evidence for left visual field bias in the detection of emotional faces among crowds would provide new perspectives to understand the cognitive mechanisms for processing and search of facial stimuli.