Çok kriterli karar verme sürecinde dinamik programlama uygulaması
Multicriteria decision making process application of dinamic programming
  1. Tez No: 333400
  2. Yazar: BEGÜM DEMİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletmeler, günümüz rekabet koşullarında işletmeyi ayakta tutabilmek için kar elde etmek zorundadırlar. İşletmelerin, karı arttırmak için çeşitli politikalarla karar verip eldeki kaynakları en etkin şekilde kullanmaları gerekmektedir. Karar verme, işletmeler için çok önemli ve karmaşık bir süreçtir. Alternatiflerin ve kriter sayılarının artması; kriterler arasından seçim yapacak olan karar vericinin işini de zorlaştırmaktadır.Bu çalışmada, işletmenin bu kriterleri doğrultusunda en uygun envanter planının belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu plan, sayısal ve sayısal olmayan birden fazla kriteri barındıran çok kriterli karar verme probleminin dinamik programlama modeline eklenmesiyle elde edilmiştir. Dinamik yapıdaki envanter planlaması problemi için dinamik programlama yaklaşımıyla optimal sonuç elde edilebilmekte ve maliyet minimizasyonu ile karda artış sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In our age, businesses have to make profit in order to sustain their existence under the competitive circumstances. Businesses should use their resources most effectively by making decisions through several policies and strategies, in order to increase their profit. Decision making is a significant and complex process for businesses. Increasing alternatives and number of criteria complicates the decision maker is role who makes choice between criteria conflicting.In this study, it is aimed to determine the optimal inventory plan in accordance with these criteria. This plan is generated by incorporating multi-criteria decision-making problem involving multiple qualitative and quantitative criteria, to dynamic programming model. An optimal result can be provided by using dynamic programming approach for the dynamic inventory planning problem, and profit can be increased by cost minimization.