Sağlık kuruluşlarında ameliyat malzemeleri için bir sistem önerisi
Proposal for a system for health care surgical supplies
- Tez No: 333399
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Hastane işletmelerinde hizmet üretiminin sağlanabilmesi için insan kaynakları ve makinelerin yanında birden farklı türde malzemelerin kullanılması gerekmektedir. Hasta tedavisinde doğrudan ve dolaylı olarak kullanılan malzemelerin maliyetleri de oldukça fazla olmaktadır. Faaliyet konusu gereği kesintisiz bir şekilde çalışmak zorunda olan hastaneler, hizmet üretim sürecinin aksamasını engelleyecek miktarda çeşitli ilaç, tıbbi malzeme ve diğer destek malzemelerini stokta her zaman bulundurmak zorundadır. Buda hastanelerin hizmet üretiminde kullanacakları malzemeler için katlanacağı maliyetlerin artmasına neden olmaktadır. Bu maliyetleri azaltabilmek amacıyla, hastaneler stok kontrol sistemleri geliştirmeye çalışmaktadır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilecek olan sistmelerin hangisiyle daha az stok maliyetine katlanılacağı konusu üzerinde durulmuş ve Malzeme İhtiyaç Planlama sisteminde parti büyüklüklerinin belirlenmesi konusu incelenmiştir. Stokta tutma ve hazırlık maliyetlerini minimize edecek en uygun parti büyüklüklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu çalışma, İzmir ilinde bulunan bir üniversite hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Öncelikle söz konusu hastanenin belli bir dönemdeki stok kayıtları incelenmiş ve bu dönemde ait toplam stok maliyetleri hesaplanmıştır. Malzeme ihtiyaç planlama sisteminde en çok kullanılan parti büyüklüğü belirleme yöntemleri belirlenmiştir. Mevcut durumun analizinden sonra hastanenin katlanacağı maliyetlerin minimize edilebilinmesi için belirlenen parti büyüklüğü belirleme yöntemleri söz konusu döneme uygulanmıştır.Mevcut durum analizi sonucunda söz konusu hastanenin katlandığı stok maliyetlerinin yüksek olduğu ve uygulanan parti büyüklüğü belirleme yöntemlerinden optimum sonucu veren yöntemin hastanede uygulaması sonucunda sağlayacağı fayda belirtilmiştir. Hastanenin mevcut durumu ve belirlenen yönemlerin kullanılarak elde edilen stok planlama çözümleri karşılaştırılmış ve çözümler arasındaki fark ortaya konulmuştur.Hastane işletmelerinde hizmet üretimini için gerekli olan malzemelerin istenilen yer, zaman, kalite ve süreklilikte sağlanması büyük önem taşımaktadır. Bu faaliyetin yerine getirilmesinde hastane işletmelerinin katlanacakları maliyetlerin optimum olması için ise etkin bir malzeme yönetimi sistemi ile mümkündür.
Özet (Çeviri)
To ensure production of services in the hospital enterprise, multiple different types of materials are to be used besides human resources and machinery. Materials costs used in direct and indirect for patient treatment is also very much. Hospitals who have to work seamlessly with the requirement of activity, amount of services to prevent disruption of the production process of various pharmaceuticals, medical supplies and other support materials required to have in stock at any time. It causes higher costs for materials in service production used in hospitals. To minimize these costs, hospitals are trying to develop inventory control systems. In this study focused on inventory costs in which one of the systems developed for this purpose will be paid less and Material Requirement Planning system are studied to determine the size of the party. Aimed to minimize the costs of holding stocks in sizes to determine the most appropriate party.This study was carried out at a university hospital in the province of Izmir. First, the hospital's inventory records were examined over a period of certain costs paid for, have been calculated. In Material Requirement Planning System, the most commonly used the Lot Sizing Methods were determined. After analyzing the current situation of the hospital costs, to minimize the costs that hospital paid for, the designated Lot Sizing Methods were applied for the said period.As a result of analysis of current situation, the inventory costs paid by the hospital were high and the methods applied to determine the Lot Sizing Methods will provide the optimum benefit from the application of the method that works in the hospital indicated. The difference between hospital?s current situation and the situation after used the methods of inventory planning solutions are presented.In the hospital enterprise, ensuring the materials required for the production of the desired service, in desired location, time, quality and continutity is very important. While performing these activities, to make costs paid by hospital enterprises for the optimum, it is possible with an active material management system.