Okul öncesi dönem çocuğu olan babaların babalık rollerini algılamaları ile eşlerinden gördükleri desteğin çocuklarının sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi
Examining the perception of fathers, who have a preschool child, about their paternity roles, and the effect of the support they get from their wives on social skill levels of their children
  1. Tez No: 333423
  2. Yazar: DİDEM TÜRKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÜMSER GÜLTEKİN AKDUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırma, okul öncesi dönem çocuğu olan babaların, babalık rollerini algılamaları ile eşlerinden gördükleri desteğin, çocuklarının sosyal becerilerine etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda; Araştırmanın evrenini, 2012-2013 eğitim öğretim yılı içerisinde Ankara?nın Çankaya, Mamak, Altındağ, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan ve Keçiören merkez ilçelerinde bulunan resmi ilköğretim okullarının anasınıfları ile resmi bağımsız anaokullarına devam eden 48-60 ay ve üzeri çocuklar ile babaları oluşturmuştur. Evrenden basit tesadüfi örnekleme metodu ile en az 378 denek sayısı belirlenmiş olup, ulaşılan 533 çocuk ve babaları araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada babaların ve çocukların demografik özelliklerini belirleyebilmek için araştırmacı tarafından geliştirilen, ?Genel Bilgi Formu?; babaların babalık rolü algısını ölçebilmek için ?Babalık Rolü Algı Ölçeği?; babaların eşlerinden algıladıkları desteği ölçebilmek için, ?Eş Destek Ölçeği? ve çocukların sosyal becerilerini ölçebilmek için ?Sosyal Beceri Ölçeği? kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPPS 20 paket programında, bağımsız değişkenlerin kategori sayısına göre, bağımsız örneklemler için T testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile analiz edilmiş olup; anlamlı çıkan farklılıklarda, grup farklılıklarını inceleyebilmek amacıyla Bonferroni testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile incelenmiştir. Yapılan istatistiklerde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study wasto examine the perception of the fathers, who have a preschool child, about their paternity roles, and the effect of the support they got from their wives on the social skills of their children. Within this scope; The universe of the research was comprised of 48-60 month children who study at nursery schools in Cankaya, Mamak, Altindag, Yenimahalle, Etimesgut, Sincan and Kecioren central districts of Ankara and official independent preschools during 2012- 2013 school year, and their fathers. 378 numbers of subjects at the least were determined from the universe by means of random sampling method. In this context 533 children and their fathers formed the sample of the research. In order to determine the demographic qualities of the fathers and children in the research ?General Information Form?, to measure the perception of the fathers about paternity role, ?Paternity Role Perception Scale?, to measure the support that the fathers obtained from their wives, ?Spouse Support Scale?, and to measure the social skills of the children, ?Social Skills Scale? were used. The data obtained were analysed with T test and one-way analysis of variance (ANOVA) for independent samples according to the number of category of independent variables in SPSS 20 packet programme, Bonferroni test was used to examine the group differences in the significant differences. The relations between the variables were analysed with Pearson Product-Moment Correlation Coefficient. In the statistics made 0,05 was chosen as a significance level.