İnsan kaynakları yönetiminde işe alım yöntemleri ve yeni bir uygulama olarak topgrading metodolojisi ve Türkiye sigorta sektöründen bir örnek vaka
Recruitment methods of human resources and topgrading methodology as a new application and an example case from insurance sector in Turkey
- Tez No: 333457
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde, globalleşmenin etkisi ile birlikte artan rekabet ortamında şirketler varlıklarını koruyabilmek ve kendilerine avantaj sağlayabilmek için insan kaynağına daha fazla yatırım yapmaya başlamışlardır. Bu bakış açısıyla birlikte şirketler, işe alım süreçlerine daha fazla kaynak ayırmaktadırlar. Rekabet şartlarının giderek zorlaşması nedeniyle mevcut işe alım yöntemleri yeterli olmamaktadır. Şirketler, organizasyonlarına en iyi çalışanları katmak için çabalamaktadırlar. Bu konuda da haklıdırlar. Bu çalışmanın amacı ise; Şirketlerin mevcut işe alım yöntemleri ile göreve en uygun A kalite çalışanın seçilmesini hedefleyen bir methodolojiyi inceleyerek Türkiye?deki sigorta sektöründe faaliyet gösteren bir Şirket?in mevcut işe alım yöntemine bu methodolojiyi uyarlamaktır.
Özet (Çeviri)
One of theese days; because of globalizations, Today companies tend to invest more on to Human Resources for achieving a sustainable future for themselves as well as to take advantage under the tough global competition circumstances that they have to struggle. Rival business conditions are becomming hard just because of this, extant engagement methods are kept exiguous. Companies endeavour to annex most qualification candidates in their organisations. They are justified in their matter. The purpose of this study is to analyse the methodology which plan on selecting the most appropriate A class candidate and put this methodology into insurance companies in Turkey for employment.