Sermaye şirketlerinde kanuni temsilci ve ortakların vergisel sorumluluğu
Tax liability of legal representatives and shareholders in capital companies
  1. Tez No: 590391
  2. Yazar: MELİKE YAVUZ DALGIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAY AŞCI AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sermaye şirketlerinde kanuni temsilci ve ortakların vergisel sorumluluğunu konu alan yüksek lisans tez çalışmasının amacı, vergi idaresinin hangi kapsam ve koşullar dahilinde kanuni temsilci ve ortakların sorumluluğuna başvurabileceğinin, ulusal mevzuat dahilinde ele alınması ve açıklanmasıdır. Çalışma iki ana konu ekseninde incelenmiştir. İlk olarak; sermaye şirketlerinin vergi ödevlerinin kusurlu olarak yerine getirilmemesi halinde 213 sayılı Kanun madde 10 kapsamında, ilgili kanun nezdinde arada nedensellik bağı olmak kaydıyla kanuni temsilci yahut temsilcilerin sorumluluğu yoluna başvurulabileceğidir. Devamında incelenen hususlar; kamu alacaklarının tahsili kapsamında, asıl yükümlü sermaye şirketinden tahsil edilememesi halinde 6183 sayılı Kanun mükerrer madde 35 kapsamında kanuni temsilcilerin, istisnai olarak madde 35'e göre de limited şirket ortaklarının payları oranında tüm malvarlıkları ile sorumlu olduğudur. Son olarak sorumluluğa neden olan vergi alacağının nasıl tahsil edileceği irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to clarify the tax responsibility of the legal representatives and shareholders at the level of master thesis study in the capital companies and to clarify in the scope of national legislation the scope and conditions of the tax administration and the legal representatives and the partners who can apply to the responsibility of the partners. In this context, academic works, judicial decisions and various publications were used in the fields that constitute the subject of the study. The result is the first stage, in two stages; In the event that the tax assignments of capital companies are not performed in a defective manner, within the scope of article 10 of Law No. 213, it is the responsibility of legal representative or representatives, if there is a causal link between the relevant law. The second stage of our study is that, in the case of the collection of public receivables, in case of failure to collect from the main obliged capital company, the legal representatives in the scope of the repetitive law no 35. Finally, how the tax receivable, which causes the liability, will be collected is examined.