CBLI applications in terms of language skills in foreign language courses with specific reference to engineering
Mühendislik alanındaki yabancı dil derslerine dil becerileri bakımından içerik odaklı dil öğretimi programlarının uygulanması
  1. Tez No: 333503
  2. Yazar: ERKAN YÜCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASLI ÖZLEM TARAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma içerik-temelli dil öğretiminin mühendislik fakültesi öğrencilerinin yabancı dil becerilerini geliştirip geliştirmediğini bulmaya çalışmıştır. Çalışmada dört araştırma sorusu vardır: 1. İçerik-temelli dil öğretimi uygulaması mühendislik fakültesinde öğrencilerin yabancı dilde okuma becerilerini geliştirebilir mi? 2. İçerik-temelli dil öğretimi uygulaması mühendislik fakültesinde öğrencilerin yabancı dilde yazma becerilerini geliştirebilir mi? 3. İçerik-temelli dil öğretimi uygulaması mühendislik fakültesinde öğrencilerin yabancı dilde konuşma becerilerini geliştirebilir mi? 4. İçerik-temelli dil öğretimi uygulaması mühendislik fakültesinde öğrencilerin yabancı dilde dinleme becerilerini geliştirebilir mi? Bu sebeple, kontrol ve deney grubu olmak üzere iki grup öğrenci dönem başında belirlenerek her iki gruba da ön testler uygulanmıştır. 2012/2013 akademik yılı güz döneminde, deney grubundaki öğrencilerle içerik-temelli dil öğretimine dayalı yabancı dil dersleri ve kontrol grubundaki öğrencilerle de geleneksel yabancı dil dersleri işlenmiştir. Dönem sonunda her iki gruptaki öğrencilere de son testler uygulanmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin değerlendirilmesinde, Windows 20.0 programı için SPSS (Sosyal Bilimler İstatistik Programı) kullanılmıştır. Nicel verilerin karşılaştırılmasında, betimleyici istatistiksel metotların (ortalama, standart sapma) yanında aynı zamanda da bağımsız örnek testleri kullanılmıştır. Dahası, uygulamanın başlangıcında ve sonunda konuşma becerisi için tasarlanan rol oynama aktiviteleri üç araştırmacı tarafından dikkatlice video kayıtlarına alınmış ve yine bu araştırmacılar tarafından gözlenmiştir. Çalışmanın sonucunda elde edilen veriler rapor edilmiştir. Genel olarak, elde edilen verilerin bu alanda yapılacak yeni çalışmalara ışık tutacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study tried to find out whether content-based language instruction (CBI) develops students? foreign language skills at the engineering faculty. There were four research questions to be answered in the study: 1. Can the implementation of CBLI in foreign language courses improve students? foreign language reading skills at engineering faculty? 2. Can the implementation of CBLI in foreign language courses improve students? foreign language writing skills at engineering faculty? 3. Can the implementation of CBLI in foreign language courses improve students? foreign language speaking skills at engineering faculty? 4. Can the implementation of CBLI in foreign language courses improve students? foreign language listening skills at engineering faculty? For this reason, two groups of students, subject group and control group, were defined at the beginning of the term and pretests were applied to both groups. Content-based language instruction was implemented to the subject group and traditional foreign language courses were implemented to the control group in the fall term of 2012/2013 academic year. At the end of the term posttests were applied to the both group. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program was used in evaluating the data obtained from the study. Descriptive statistical methods (Mean, Standard Deviation) as well as Independent Samples Test were used in the comparison of quantitative data of the study. Furthermore, three researchers carefully recorded and observed the videos of role playing activities of speaking for the two groups both at the beginning and at the end of the implementation. The results of the study were reported at the end of the study. Overall, it is expected that the findings of this study will shed light to further studies in this area.