İlkokul ve ortaokul öğretim programlarındaki disiplinlerarası öğretim uygulamalarına yönelik öğretmen görüşleri
Teachers' opinions about interdisciplinary teaching applications in elementary and secondary school education programs
  1. Tez No: 333502
  2. Yazar: TUBA ÖZHAMAMCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilkokul ve ortaokul öğretim programlarının uygulayıcıları olan öğretmenlerin disiplinlerarası öğretim uygulamalarına yönelik görüşlerinin neler olduğunu ortaya koymaktır. Ayrıca öğretmenlerin disiplinlerarası öğretim uygulamalarına yönelik görüşlerinin cinsiyet, mesleki kıdem ve hizmet kademesi değişkenleri açısından anlamlı farklılıklar gösterip göstermediği de yine bu araştırmada belirlenmeye çalışılmıştır. Tarama modelindeki bu araştırmanın evrenini, 2011-2012 yılında Ankara ilinin merkez ilçelerinde bulunan resmi ilkokul ve ortaokullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmada maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla Ankara ilinden random yolla seçilen ve farklı özellikler gösterdiği düşünülen Altındağ, Çankaya ve Keçiören merkez ilçelerindeki toplamda 30 ilkokul ve ortaokulda görev yapan 345 sınıf ve branş öğretmeni araştırmaya katılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen ?Disiplinlerarası Öğretim Yaklaşımı Ölçeği (İlkokul ve Ortaokul Örneği)? kullanılmıştır. Ölçek, iki bölümden oluşup; ilk bölümde araştırmaya katılan öğretmenlerin çeşitli değişkenlere ilişkin kişisel bilgileri, ikinci bölümde ilkokul ve ortaokul öğretim programlarındaki disiplinlerarası öğretim uygulamalarına yönelik öğretmen görüşlerini belirlemek üzere likert tipi soruların yer aldığı 40 maddelik ölçek bulunmaktadır. Araştırma, pilot ve asıl uygulama olmak üzere iki basamakta gerçekleştirilmiştir. Pilot uygulama, araştırmanın hedef kitlesine benzer özelliklere sahip 102 kişilik bir öğretmen grubu üzerinde, asıl uygulama ise 345 kişilik öğretmen grubu üzerinde gerçekleştirilmiştir. Tek boyut, üç faktörden oluşan ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılmış ve birinci faktör için .94, ikinci faktör için .93, üçüncü faktör için .87 Cronbach Alfa değerleri hesaplanmış, ölçeğin genel Cronbach Alfa değeri ise .93 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to elicit the opinions of teachers who are in the position of the implementer of elementary and secondary education programs about interdisciplinary teaching applications. Moreover, the study looks at whether the teachers? opinions significantly change depending on some variables such gender, length of professional service and whether they work in elementary level or secondary level. The universe of the present study conducted according to survey model consists of the teachers working in public elementary and secondary schools located in the city of Ankara in 2011-2012 school year. The study employed maximum variety sampling method. For this purpose, 345 classroom teachers and subject area teachers working in totally 30 elementary and secondary schools located in the central districts of Altındağ, Çankaya and Keçiören randomly selected from among the districts of Ankara and thought to have distinct characteristics participated in the study. ?Interdisciplinary Teaching Approach Questionnaire (Elementary and Secondary Education Form)? developed by the researcher was used to collect data. The questionnaire consists of two parts; in the first part, there are items aiming to collect personal information about the participants and in the second part, there are 40 Likert-type items to elicit the teachers? opinions about interdisciplinary applications in elementary and secondary education programs. The study was conducted at two stages one of which was piloting and the other was real administration of the questionnaire. Piloting was conducted on a sample consisting of 102 participants having similar characteristics to the ones possessed by the actual participants of the study. And then the questionnaire was administered to 345 teachers. The reliability and validity works of the questionnaire having one dimension and three factors were performed and Cronbach Alfa values of .94, .93 and .87 were found for the first factor, the second factor and the third factor, respectively. The Cronbach Alfa value .93 was calculated for the whole questionnaire.