Otel işletmesi çalışanlarının örgütsel sosyalleşme düzeyleri üzerine bir araştırma
A research on organizational socialization levels of hotel organization employees
  1. Tez No: 333512
  2. Yazar: AHMET AKNAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN BOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı otel işletmelerinde görev yapan çalışanların örgütsel sosyalleşme düzeylerini; örgütsel bağlılık, örgütsel kabullenme, iş doyumu ve motivasyon boyutlarını esas alarak saptamaktır. Çalışma kapsamında örgütsel sosyalleşme ile ilgili bazı demografik faktörlerle, örneklem alt grupları olan bazı değişkenler arasında farklılık olup olmadığı araştırılmıştır. Bu amaçla yapılan alan örneklemesinde tesadüfi olarak belirlenen ve Ankara ilinde faaliyet gösteren turizm işletme belgeli otel işletmesi çalışanlarından 392 kişiye anket uygulanmış ve elde edilen veriler çeşitli istatistiksel analizlere tabi tutulmuştur. Yapılan analizler sonucunda, otel işletmesi çalışanlarının; cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre örgütsel bağlılık ve örgütsel kabullenme ortalamalarının anlamlı bir farklılık gösterdiği; motivasyon ve iş tatmini ortalamalarının anlamlı bir farklılık göstermediği anlaşılmıştır. Buna karşın eğitim düzeyi ve alınan turizm eğitimi türü değişkenlerine göre örgütsel sosyalleşme alt boyutları ortalamalarının anlamlı bir farklılık gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to; define the organizational socialization degree of employees work in hotel administration based on organizational commitment, organizational adoption, and job satisfaction and motivation dimensions. In this study, it has been examined that whether there are differences between various demographic factors and sample sub-sets based on several variables. Within this context 392 randomly chosen persons, who work in hoteld of Ankara that have tourism operation license, have been surveyed and findings have been subjected to various statistical analyses. In the result of the study it has been found out that; there are significant differences that have been defined between organizational commitment and organizational adoption averages of employees that work in hotels based on gender and marital status variations, and there is no significant difference between motivation and job satisfaction averages. It has been defined that there is a significant difference between averages of organizational socialization sub-dimensions based on education and tourism education level variations.