İstanbul nakış sanayi işletmelerinde üretim sürecindeki kalite kontrol uygulamaları üzerine bir araştırma
A study into the quality control applications in the production process at Istanbul industrial embroidery businesses
- Tez No: 333522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. FERİHA AKPINARLI, PROF. FATMA ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
Bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sonucu olarak yaşam standardının yükselmesi ile hizmet ve endüstri sektörlerinde meydana gelen gelişmeler nitelikli ürün ihtiyacının karşılanmasını zorunlu kılmıştır. Bu nedenle işletme yönetimleri, müşterilerinin beklentilerini karşılarken rekabet güçlerini arttırmak, iyi üretim ? hizmeti gerçekleştirmek, pazar payını artırmak için toplam kalite kontrol yönetim biçimini benimsemeleri gerekmektedir. Nakış işletmelerinin kalifiye eleman ihtiyaçlarının yanı sıra işletmelerin kuruldukları yerleşim yerleri, kullandıkları araç - gereçler ve üretim süreçlerindeki kalite kontrol ve toplam kalite kontrol uygulamaları için iyi bir planlama yapılması gereklidir. Bu araştırmanın genel amacı; nakış işletmelerinde, üretim sürecindeki kalite kontrol uygulamalarında durum tespiti yaparak süreçteki uygulamalara yönelik öneriler geliştirmektir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili İSO ve İNSAD?a kayıtlı nakış işletmeleri oluşturmaktadır.Örneklem olarak nakış işletmelerinde çalışan 55 birey ve kalite sürecini izlemek için Desen Nakış isimli firma seçilmiştir. Veri toplama aracı olarak anket, süreç incelemesi için işlem analizi formları ve ürün inceleme formu kullanılmıştır. Tüm elde edilen veriler değerlendirilerek aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Anketlerden elde edilen sonuçlara göre; işletmelerde toplam kalite yöntemlerine uygun olarak belli bir kalite kontrol birimleri bulunmamakla beraber müşteri istekleri doğrultusunda hazırlanan ürünlerde, rekabet durumu, satış politikaları, ürünün kullanılış amacı, tasarımı, malzemesive kontrolü gibi birçok faktörün değişen oranlarda etkisi olduğu anlaşılmıştır. Süreç incelemesi sonucunda genellikle; sıfır hatalı, düşük maliyetli ve müşterinin istediği özelliklere sahip ürünler üretildiği görülmüştür. Nakış sanayinin, özellikle ihracata yönelik çalışan firmaların titiz bir çalışmayı gerektiren, kaliteyi esas alan, istenilen standartlara uygunluğu gözeten bir çalışma prensibi uyguladıkları anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments, the improvements in the service and industrial sectors made providing qualitative products necessary with the increase in lifestyle standards. Therefore, it is necessary for the business managements to meet the expectations of the customers while adopting total quality management style in order to increase the power to compete, to fulfil good production-service and to increase the share in the market. Besides the needs for qualitative personal of embroidery businesses, it is required that a good planning should be made for the tools and materials they use and for the quality control and total quality control applications in the production process. The aim of the current research was to make a case study for the quality control applications in the production process and propose recommendations for these applications. The population of the research comprised of embroidery businesses registered to ISO (Istanbul Chamber of Industry) and INSAD (Istanbul Association of Embroidery Industrialists) in the city of Istanbul. As the sampling, 55 individuals working in the embroidery businesses and a firm named DesenNakış was chosen in order to follow up the quality process. Depending on the results obtained in the questionnaires, it was found that there was no certain quality control unit suitable for the total quality control methods, however, a great many factors such as the position of competition, sales policies, the usage purpose of the product, its design, its material and control had an effect in various levels on the products prepared in line with the desires of the costumers. As a result of the process investigation, non-defective, low cost products having the features in line with the desires of the customers. It was found that embroidery industry, in particular the firms working for export, apply a working principle requiring a neat study, depending on quality and pursuing the suitability for the desired standards.