Üç boyutlu görsel sanatlar çalışmalarının, beyin felci (CP) vakasında devinsel becerilerin gelişimine etkisi
Three-dimensional work of visual arts, cerebral palsy (CP) in the case of kinetic effect of skills development
- Tez No: 333524
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA YILMAZ, YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SALDERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; Sanat eğitiminin, CP?li vakaların fiziksel gelişimine olumlu yada olumsuz etkisinin olup olmadığının belirlenmesidir. Bu amaçla, aşağıdaki sorulara yanıt aranmıştır: Üç boyutlu görsel sanatlar çalışmaların öğrenciye; devinsel (psiko-motor) becerilerinin (beceri) edinimine katkısının değerlendirilmesidir. Araştırma nitel araştırmalarda tek denekli araştırma yöntemlerinden olan vaka çalışması ile yürütülmüş; Portage erken eğitim kılavuzu ? fiziksel gelişim ölçeği ön test-son test olarak kullanılmış ve bireyde belirlenen fiziksel eksiklikler göz önünde bulundurularak yanlışsız öğretim yöntemi ve beceri analiz kaydı kullanılarak öğretim uygulanmıştır. Uygulama sürecinde öğretimin eksiksiz verilebilmesi için ipucunun giderek azaltılması sağlanmıştır. Araştırma için seçilmiş beyin felçli 4 yaşındaki E. Y. ile yapılan çalışma sonrasında elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Alınan veriler MS Exel programı ile sayısal verilere dönüştürülmüş, grafikleri hazırlanmış ve araştırmacı tarafından yorumlanmıştır. Yapılan araştırmanın sonucunda, Portage erken eğitim kılavuzu ? fiziksel gelişim ölçeği içerisinden el ve kol bölgesini ilgilendiren sorulardan alınan verilerin ışığında katılımcının sol elini uygulama sonrasında, öncesine kıyasla %19 devinsel becerilerinde daha verimli kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Uygulanan Peg testten alınan verilerin ışığında katılımcının sol elini uygulama sonrasında, öncesine kıyasla ortalama 0,85 saniye devinsel becerilerinde daha verimli kullandığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca Jebsen testten alınan verilere göre katılımcının sol elini uygulama sonrasında, öncesine kıyasla ortalama 12,94 saniye devinsel becerilerinde daha verimli kullandığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall objective of this research is to determine whether art education has negative or possitive effect on psychol development of children with Cerebral Palsy (CP). Fort his purpose, the following questions were sought to: Three ? dimentional Works as a visual art education technique, student; Psycho ? motor. The research is a qualitative case study research carried out with single subject research method. Portage early education guide pre-test and past-test was used as the scale of physical development and physical deficiencies identified in the individual taking into account, the accurate teaching methods and teaching skills analysis applied to registration. Education is provided free of cost reduction during application in order to be most to least prompting. The data obtarned after the study with 4 year-old E.Y with cerebral palsy was performed. The received data is converted into numerical data with MS Excel program, graphs were prepared and interpreted by the researcher. As a result of the investigation, it was coneluded that - taken from portage early education guide ? the scale of physical development - in the light of the data obtained through the questions concernibg the participant?s hand and arm, the participant started to use his left hand 19% more efficiently during physico ? motor skills Via the data gained from Peg test, it is also coneluded that he could use his left hand on the average 0.85 seconds more efficiently in physico ? motor skills. Moreover, according to the data from Jebsen test, it is observed that the participont could use his left hand on the avarage 12.94 seconds more efficiently in his physico ? motor skills.