Televizyonda gerçeklik algısına sanal gerçeklik programlarının etkisi
The effect of virtual reality programs on the perception of reality in television
- Tez No: 826067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Güzel Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Film Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
İnsanoğlu yaşadığı evrende gerçeklik duygusunun temelini hep merak etmiştir. Gerçeğin peşinde giden insan, neyin gerçek neyin simülasyon olduğuna ilişkin yaşamın başladığı andan itibaren çalışmalar yapmıştır. Beynin algı yapısı üzerinde yapılan çalışmalar da gerçeklik algısının temel dinamiklerini bulmaya çalışmaktadır. Gerçekliğin ve sanal gerçekliğin üretimi hangi biçimde olursa olsun insanın hep merakını çekmiştir. Sihirli beyaz cam olarak adlandırılan televizyon insanları saatlerce ekran başına toplamış ve kendi gerçekliği ile yaşamın akışında önemli bir araç haline gelmiştir. Televizyon siyah beyaz dönemin ardından renkli hale gelmesi, daha sonra görüntü formatında çözünürlük bağlamında büyük gelişmeler göstermesi, üç boyutlu yayın teknolojileri ile de seyircilerin kendi gerçekliğinde yaşamalarına çaba göstermektedir. Teknoloji okuryazarlığına bağlı olarak günümüzde de televizyon teknolojilerinde kullanılan içerik, biçim ve yöntemler ile seyircinin kendisi dışında gerçekleşen akışa şaşırdığı durumlar meydana gelmektedir. Televizyon yaşamın her anında yayın yaptığı için bilgisayar ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen her tür gelişmeden etkilenmektedir. Günümüz insanlarının gerçek algısı da bu teknolojik gelişmelere paralel olarak değişmektedir. Televizyon yayıncılığı bu paradigma değişimine koşut olarak kendi yayın teknolojilerinde dönüşüm gerçekleştirmek zorundadır. Geleneksel yayın teknolojileriyle günümüz izleyicisini ekran başında tutmak pek mümkün değildir. Ancak bilgisayar teknolojilerindeki gelişmeler televizyon yayıncılığına yeni olanaklar ve fırsat sağlamaktadır. Televizyon programcılığında en önemli konulardan biri programların dekor yapılarıdır. Son zamanlarda dünya çapında stüdyolar televizyonlar tarafından kullanılmış olsa bile bu tür büyük dekorlar sadece tek bir program için kullanılmaktadır. Bu yapı hem ekonomik hem organizasyon hem de teknolojik olarak yürütülmesi çok zor bir durum halini almıştır. Sanal gerçeklik olarak tanımlanan dekor çalışmalarında ise“sonsuz”bir dekor yapısı ile onlarca programı tek bir stüdyoda ve çok kısa bir süre içinde televizyonlar kullanmaktadır. Birkaç saat içinde; bir anda boğazda bir yalıda, bir anda dünyanın en ünlü kütüphanesinde, bir anda Türkiye'nin en çok ziyaret edilen müzesinde olunabilmektedir. Televizyon yayıncılığı hem yeni izleyici alışkanlıkları hem de yayın teknolojilerindeki yenilikçi yaklaşımları ile seyircileri ekran başına toplaması gerekmektedir. Televizyonda Gerçeklik Algısına Sanal Gerçeklik Programlarının Etkisi çalışmasında, TRT 2 televizyonu tarafından kullanılan sanal gerçeklik uygulamaları ele alınmaktadır. Uygulamada gerçeklik duygusunun seyirciye ulaşması için tam bir sanatçı titizliği ile dekordaki en ince detaylar üzerinde saatlerce, günlerce çalışmalar yapılmaktadır. Türkiye'de sadece TRT 2 kanalı tarafından kullanılan bu uygulama tüm programlarda uygulanırken sadece kamera önündeki kişilerin oturduğu masa, sandalye vb. dekor malzemeleri somut malzemelerden oluşmaktadır. Uygulamanın niteliği ve niceliği, sanal gerçeklik uygulamaları gerçekleştiren ekip ile sanal dekor uygulaması belgesel olarak ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings have always wondered about the basis of the sense of reality in the universe they live in. The person pursuing the truth has worked on what is real and what is simulation, from the very beginning of life. Studies on the perception structure of the brain also try to find the basic dynamics of the perception of reality. Regardless of the form of the production of reality and virtual reality, people have always been intrigued. The television, which is called the magic white glass, has gathered people for hours on the screen and has become an important tool in the flow of life with its own reality. Television has become colorful after the black and white era, then showed great improvements in image format in terms of resolution, and with three-dimensional broadcasting technologies, it strives for the audience to live in their own reality. Depending on technology literacy, there are situations where the audience is surprised by the content, form and methods used in television technologies today. Since television broadcasts at every moment of life, it is affected by all kinds of developments in computer and communication technologies. The real perception of today's people is also changing in parallel with these technological developments. In parallel with this paradigm shift, television broadcasting has to transform its own broadcasting technologies. It is not possible to keep today's audience on the screen with traditional broadcasting technologies. However, developments in computer technologies provide new opportunities and opportunities for television broadcasting. One of the most important issues in television programming is the decor structures of the programs. Although recently used by studios televisions around the world, such large sets are only used for a single program. This structure has become a very difficult situation to carry out both economically, organizationally and technologically. In decor works defined as virtual reality, televisions use dozens of programs in a single studio and in a very short time, with an“endless”decor structure. In a few hours; one can be in a mansion on the Bosphorus, the most famous library in the world, and the most visited museum in Turkey. Television broadcasting needs to gather the audience on the screen with both new audience habits and innovative approaches in broadcasting technologies. In the study of Effect of Virtual Reality Programs on Reality Perception in Television, virtual reality applications used by TRT 2 television are discussed. In practice, works are carried out for hours and days on the finest details in the decor with full artistry so that the sense of reality reaches the audience. This application, which is used only by the TRT 2 channel in Turkey, is applied in all programs, while only the tables, chairs, etc., where the people in front of the camera decor materials consist of concrete materials. The quality and quantity of the application, the team performing virtual reality applications and the virtual decor application are discussed as a documentary.