Matematik öğretmen adaylarının sahip oldukları ön bilgilerin fonksiyon kavramını öğrenmeleri sürecindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pre-service mathematics teachers' prior knowledge on learning process of the concept of function
  1. Tez No: 333525
  2. Yazar: ŞEYDA ÖZDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  12. Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı matematik öğretmen adaylarının lisans öğrenimi birinci yılında aldıkları soyut matematik dersinde işlenen fonksiyon kavramını öğrenme sürecini, sahip oldukları ön bilgilerin nasıl etkilediği incelemektir. Araştırmanın veri analizinde gömülü (grounded) teorinin tekniklerinden yararlanılmış ve verilerin toplanması için altı matematik öğretmen adayı ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerde fonksiyon kavramı ile ilgili sahip olunan ön bilgilerin lisans öğrenimindeki etkisini inceleyebilmek için MÖA? lara, tanım kümesi, değer kümesi, görüntü kümesi, birebir fonksiyon, örten fonksiyon, bileşke fonksiyon, ters görüntü ve fonksiyonun tersi kavramları ile ilgili sorular yöneltilmiştir. Elde edilen veriler, MÖA? ların görüşme sırasında kullandıkları cevap kağıtları ile birlikte gömülü teoriye göre analiz edilerek yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, sahip olunan ön bilgilerin lisans programındaki öğrenme sürecinde etkisinin olduğu ve bu etkinin ön bilginin niteliğine bağlı olarak farklılık gösterdiği ortaya çıkmıştır. MÖA? lar ile yapılan görüşmeler sonucunda, fonksiyon kavramı ile ilgili ön bilgilerin; lisans öğreniminde anlamayı kolaylaştırma, temel oluşturma, sorgulama yeteneği kazandırma gibi birçok olumlu etkisinin olduğu, yeterli ön bilgiye sahip olunmadığında ise ön bilgilerin, öğrenmeyi zorlaştırarak olumsuz etkilediği görülmüştür. Ayrıca elde edilen sonuçlar ön bilgilerin, üst düzey bilgileri ve matematiksel ifadeleri anlama ile ilgili fikir vererek kısmen yarar sağladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This research explores the effect of pre-service mathematics teachers? prior knowledge on learning process of the concept of function which is taught in abstract mathematics course in the first year of the undergraduate education. During the data analysis period of the research, the grounded theory techniques are used. For data collection, semi-structured interviews were made with six pre-service mathematics teachers. During the interviews, questions about the concepts of domain, codomain, image, one-to-one (injective) function, onto (surjective) function, composite function, inverse image and inverse of the function were asked to the pre-service mathematics teachers in order to investigate the effect of the prior knowledge. Gathered data was analyzed and interpreted together with the answer papers, using the grounded theory techniques. The results of the research show that the prior knowledge of pre-service mathematics teachers effects the learning process and this efficacy varies upon the character of the prior knowledge. The interviews with pre-service mathematics teachers show that there are many positive effects such as facilitating understanding, forming a basis, gaining the ability of inquisition, on the other hand if the prior knowledge is not adequate, then it effects negatively making complications on the learning process. Moreover, the obtained results state that prior knowledge provides benefit partially by giving idea about understanding of high level knowledge and mathematical expressions.