Soru ve geri bildirimle hikâye okumanın, anlamaya etkisi
The effects of story reading on comprehension by using question and feedback
  1. Tez No: 333535
  2. Yazar: HANDAN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, soru ve geri bildirimle hikâye okumanın anlamaya etkisini araştırmaktır. Araştırmanın durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmada, nitel ve nicel verilerin bir arada kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verileri toplanırken, ön test-son test kontrol gruplu desen tercih edilmiştir. Nitel verilerin toplanmasında görüşme ve gözlem tekniklerinden yararlanılmıştır. Verilerin toplanması sürecinde, uygulamaya geçilmeden önce sürecin en başında ?Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği? ön testi deney ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Deney grubunda bilgisayar temelli eğitim ortamında sorularla hikâye okuma çalışması yapılmıştır, kontrol grubunda da geleneksel eğitimle hikâye okutulmuştur. Hikâye okuma çalışmaları, her hafta bir hikâye olmak üzere dört hafta boyunca yapılmıştır. Ders işleme süreci sonunda okuduğunu anlama ve tutum son testleri deney ve kontrol grubuna uygulanmıştır. Deneysel işlemler sonrasında uygulanan ?Okuduğunu Anlama Başarı Testi? ve ?Okumaya Yönelik Tutum Ölçeği? ile elde edilen veriler SPSS 16.0 paket programıyla değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, sorularla hikâye okuma uygulamasının yapıldığı deney grubu, kontrol grubuna göre anlamada daha başarılı olmuştur. Soru ve geri bildirimle hikâye okumanın okumaya yönelik tutum üzerinde etkileri incelendiğinde, deney grubunda okumaya yönelik tutumda olumlu bir gelişme bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is searching the effects of story reading on comprehension by using question and feedback. ?Case study? is used in this research. Both qualitative and quantitative data is used in this study. The control pre-test, post-test model is prefered while collecting quantative data. On the other hand, techniques of observation and interview are used for collecting qualitative data. In the process of collecting data, at the beginning of the process, before the appliance attıtude towards reading pre test is put into practice on experimental group and control group. With the experimental group, story reading study is completed with questions in the environment of computer-assisted education. With the control group stories are read together with traditional education. Story reading study is carried out for four weeks with the inclusion of one book for each week, At the end of the lessons ?Comprehension and Attıtude post test? is put into practice on experimental and control groups. The data achieved by ?Reading Comprehension Test? and ?Attıtude Towards Reading Questionnaire? that has been carried out at the end of the experimental processing, are evaluated by the help of SPSS 16.0 package programme. At the end of the research experimental group has been found more successful than control group. When examining the effects of reading on story reading with question and feedback, a positive improvement has been found on experimental group.