Sanal sınıf uygulaması ve harmanlanmış öğrenme ortamlarının coğrafya dersi başarısı ile derse yönelik tutuma etkisi ve öğrenci görüşleri
The effects of virtual classroom practice and blended learning environments on geography course achievement and the attitudes towards the course and students? views
  1. Tez No: 333565
  2. Yazar: YURDAL DİKMENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Coğrafya dersi öğretim programında her türlü bilgi-iletişim teknolojilerinin coğrafya derslerinde öğretiminde kullanılması öngörülmektedir. Bu çalışmada, web destekli öğretimde sıklıkla kullanılan; sanal sınıf uygulamaları ile harmanlanmış öğrenme ortamlarının, sınıf ortamında yüz yüze öğrenme ortamlarına göre öğrencilerin coğrafya dersi başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisi ile öğrencilerin bu uygulamalara yönelik görüşleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.Araştırma hem nitel, hem de nicel karakterli, deneysel desen kullanılarak tasarlanmıştır. Çalışma grubunu Kırşehir İl Merkezindeki Kırşehir Lisesi'nin 9. sınıflarında öğrenim görmekte olan 73 öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama sürecinde I. deney grubunda araştırma kapsamındaki konuların öğretiminde harmanlanmış öğretim yaklaşımına uygun olarak hazırlanmış çeşitli görseller, video ve animasyonlarla desteklenmiş web sayfası kullanılmıştır. Ders kapsamında oluşturulan yüz yüze öğrenme sürecinde ise öğretmen tarafından konu anlatılmış ve hazırlanmış olan web sayfasındaki görsellerle örneklendirilmiştir. II. deney grubunda da dersler benzer şekilde yürütülmüştür. Ancak II. deney grubunda sanal sınıf uygulamalarına yer verilmiştir. Kontrol grubunda ise dersler sınıf ortamında yüz yüze öğrenme yönteme uygun olarak işlenmiştir.Araştırmanın nicel verileri coğrafya dersi başarı testi (Kr-20=0,77) ile coğrafya dersine yönelik tutum ölçeği (?=0,918) kullanılarak toplanmıştır. Nitel veriler ise öğrenci görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin üzerinde tek faktörlü varyans analizi (ANOVA) ve kovaryans (ANCOVA) analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmada ulaşılan sonuçlar şunlardır:-Deney ve kontrol gruplarındaki öğrencilerin coğrafya dersine dönük tutumları hem başlangıçta hem de uygulamalar sonucunda yüksek bulunmuştur. Yani uygulanan yöntemler öğrencilerin coğrafya dersine yönelik tutumlarına önemli bir katkı sunmamıştır.-Harmanlanmış öğretim ortamları ve sanal sınıf uygulamaları sınıf ortamında yüz yüze öğretim uygulamalarına göre öğrencilerin coğrafya dersine yönelik akademik başarılarına anlamlı düzeyde katkı sağlamıştır.-Deney gruplarındaki öğrencilerin genel olarak harmanlanmış öğretim ortamlarında ve sanal sınıf uygulamalarında hoşlarına gitmeyen bir durum yoktur. Ancak öğrenciler sanal sınıf uygulamaları sürecinde; internet bağlantı hızı, ses ve görüntü problemleri gibi çok fazla teknik problem yaşadıklarını ifade etmişlerdir. Bu durum bir kısım öğrencide hoşnutsuzluğa neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECTS OF VIRTUAL CLASSROOM PRACTICE AND BLENDED LEARNING ENVIRONMENTS ON GEOGRAPHY COURSE ACHIEVEMENT AND THE ATTITUDES TOWARDS THE COURSE AND STUDENTS? VIEWSDİKMENLİ, YurdalDoctoral Dissertation, Geography Teaching Science FieldAdvisor: Prof. Dr. Ülkü ESER ÜNALDIMarch, 2013 xii+101 pagesIt has been anticipated that in the programmers of geography teaching course all kinds of information-communication-technologies could be used in geography teaching course. In this study the effects of virtual class practices and blended learning environments-mostly used in web-based teaching-compared to traditional learning environments on students? geography course achievement and their attitudes towards the course and their views on these practices were pointed out.This study, both qualitative and quantitative characteristic, was prepared by using experimental design. The study group is consisted of seventy-three ninth grade students whom attend to Kırşehir High School in the center of Kırşehir. In the first treatment groups, various visuals, video and animation based web pages in accordance with blended teaching approach were used to teach the research scope topics during the practice period. During the face to face teaching period course the subject was taught by the teacher and was illustrated by the visuals from the prepared web page. In the second treatment group the courses were carried out as in the first group. But, virtual classroom practices were performed in this second treatment group accordance with traditional method.The quantitative data of the research were collected by using geography course achievement test (Kr-20=0,77) and geography course attitude survey (?=0,918). But, the qualitative data were collected by using student feedback form. The one way (ANOVA) and (ANCOVA) analysis techniques were used on the collected data. The results of the research are:-Treatment and control group students? attitudes towards geography course both at the beginning and the end of the practice were satisfied. In other words, the practiced methods didn?t contribute much to the students? geography course attitudes.-Blended teaching practices and virtual class practices contributed a meaningful level to the students? Geography course academic achievement compared to traditional teaching practices.-Generally, there were no displeased points for the students in the treatment groups in blended teaching practice and virtual class practices. But, the students expressed so many technical problems such as internet connectivity speed, voice and display problems during the virtual class practices. These caused displeasure among some students.