Tarih öğretmenlerinin tarih eğitimindeki yeni yaklaşımlara ilişkin görüşlerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi Ankara örneği
Investigating sides of the history teachaers related to new approaches on history education in terms of different veriables e.g Ankara
  1. Tez No: 333566
  2. Yazar: SERVET HALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİK TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 391
Özet
Dünyada Tarih öğretiminde yeni bazı yaklaşımlara ilişkin çalışmalar 20. yy. dan öncelere dayanır. Özellikle 20. yy. ve 21.yy.da büyük hız kazanmış ve müfredatta dahi uygulanmaya başlamıştır. Özellikle de Tarih Öğretimindeki sorunlar gündeme geldikçe eski yöntem ve tekniklerin sadece ezberci bir öğrenci yetiştirdiği ve bu durumun düzeltilmesi gereği ortaya çıkmıştır. Gelişen ve değişen teknoloji ve imkânlarında eğitimde etkili bir şekilde kullanılması da kaçınılmaz bir hal almıştır. Topyekûn bu gelişmeler eğitim alanında köklü değişimi kaçınılmaz kılmıştır. Dolayısıyla dünyada ki gelişimden eğitimde aynı nispetle etkilenmiş ve hızlı bir değişim süreci içine girilmiş. Eğitimciler kalıcı öğretme ve öğrenme gerçekleştirebilmek için çok yoğun çalışmalar yapmaya başlamıştır.Bu değişim ve gelişim eğitimin her alanına yansımış ve üniversitelerde her bölüme de eğitim alanın da ders olarak okutulmaya başlamıştır. Bu alanlardan biri de Tarih Eğitimi olmuştur ve ülkemizde üniversitelerimizde önceleri arasında olmakla birlikte birçok üniversite bu çalışmalara çok önemli katkılar sağlamıştır. Bu katkılar hem Tarih Öğretiminin kalıcılığını ve başarısını artırmaya yönelik çalışmalar olmakla birlikte aynı zamanda bu alana dair çalışma ve yaklaşımları takip etmek olmuştur. Ayrıca tarih öğretiminde dünyada meydana gelen gelişimi ve değişimi takip etmeye de çalışarak geçmişten günümüze bizde yapılan çalışmaları tanımak amacına hizmet edilmiştir.Bu çalışma da bu amaçla tarih öğretimimizde son yıllarda meydana gelen yeni yaklaşımlar araştırılmaya çalışılmış ilgili araştırmalar incelenmeye çalışılarak genel bir kavramsal çerçeve oluşturulmuştur. Ayrıca bu çalışmada Tarih Öğretiminde Yeni Yaklaşımlara ilişkin öğretmen görüşlerini almak amacıyla Ankara İlinde görev yapmakta olan tarih öğretmenlerine bir anket çalışması uygulanmıştır. Ankara ilindeki Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 11 merkez ilçedeki lise tarih öğretmenleri ile ilköğretim okullarında görev yapan tarih lisanslı sosyal bilgiler öğretmenlerinden tarih öğretiminde yeni yaklaşımların kullanılmamasının nedenlerine yönelik görüşler ile tarih öğretiminde yeni yaklaşımlara yönelik öğretmen görüşlerinin alındığı ölçeğin değerlendirilmesinde frekans (f), yüzde (%), aritmetik ortalama ( ) ve standart sapma (ss) değerleri belirlenerek bulgular kısmı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
While the studies about new approaches in teaching of history started once 20th century in the world. Especially in the 20th century and in 21st century, these studies speed up and they have also been used in syllabus. Especially when the problems of history teaching came into question, it came up that old methods and techniques just help students to learn by rote and this is a problem that should be solved. Moreover, it has become inevitable to use developing and changing technology and facilities in education. These developments in all have made it unavoidable to make a radical change. As a result, education is affected by this variation in the world evenly and it started a new rapid change process. Pedagogues have started to make intense researches to be able to achieve permanent learning and teaching.These changes have passed through to all areas of education and they have been started to be given as courses in faculties of education. One of these areas is teaching history and most universities have made a great deal of contribution. These contributions involve not only the studies for increasing the success and permanence of history teaching but they also involve following approaches and studies about this field. Furthermore following the change and development of history teaching in the world serves to give scope for the studies in our country throughout history.With this aim, in this study a general conceptual framework is created by analyzing the researches related with new approaches in history teaching in recent years. Moreover, in this study a survey study is applied to 11 history teachers in Ankara who works as a history teacher in high schools and as a social sciences teacher in primary schools in all parts of city centre in order to get the opinions about new approaches history teaching. In the evaluation of the scale which takes the opinions of those teachers towards new approaches in history teaching and the reasons of not using new approaches in history teaching; frequency (f), arithmetic average(x) and percent (%) values are determined and diagnosis part has been formed.