İl milli eğitim müdürlerinin stratejik liderlik özellikleri araştırması
Stratejik lidership feature research of provincial education managers
- Tez No: 333570
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GÜRKAN GÜLCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Denetimi ve Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, İl Milli Eğitim Müdürleri'nin stratejik liderlik özelliklerinin araştırılmasıdır.Tarama modelindeki bu araştırmada, Türkiye genelinde 81 il milli eğitim müdürlüğünde görev yapan, müdür yardımcısı, şube müdürü ve bölüm şeflerinin görüşüne başvurulmuştur. Araştırmada il milli eğitim müdürlerinin (Dönüşümsel uygulamalar, yönetimsel uygulamalar, etik uygulamalar, politik uygulamalar ve iletişim becerileri alt boyutlarından oluşan) Stratejik Liderlik özelliklerini ölçmek için Pisapia tarafından geliştirilen ?Stratejik Liderlik Ölçeği? veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Alt problemlerin çözümlenmesi amacıyla, ölçek aracılığıyla elde edilen veriler SPSS 17 paket programına aktarılmış, aritmetik ortalamaları, standart sapma değerleri ve frekans yüzdeleri hesaplanmıştır. İstatistiksel analizlerde .01 anlamlılık düzeyi kullanılmıştır.Araştırma sonucunda; il milli eğitim müdürlerinin stratejik liderlik uygulamalarını genelde az kullandığı, Stratejik Liderliğin alt boyutları olan ?Yönetimsel uygulamalar, Etik uygulamalar ve İletişim becerisine yönelik uygulamaları? yüksek ancak geliştirilmesi gereken düzeyde ?dönüşümsel uygulamaları? ortaya yakın düzeyde sergiledikleri; diğer taraftan ?politik uygulamaları ise çok az seviyede uyguladıkları bulgusuna ulaşılmıştır.Diğer taraftan stratejik liderliğin yönetimsel uygulamalar alt boyutu ile ankete katılanların yaş, görev yaptığı yer, görevdeki deneyim, değerlendirdiği kişi ile çalışma süresi, değişkenleri arasında, dönüşümsel uygulamalar alt boyutu ile yaş, görev yeri değişkenleri arasında ve politik uygulamalar alt boyutu ile yaş değişkeni arasında anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate strategic leadership properties of provincial education managers.The research was conducted by the use of screening method. In this researh, consulted to view of assistant manager, branch manager, section chief working in 81 provinces natioal education directorete throughout Turkey. Strategic Leadership questionnaire developed by Pisapia was used as a data collection tool to measure properties of strategic leadership of provincial education managers. SPSS 17 package program, the mean, standart deviation, and frequency percentages were calculated. Significance level of .01 was used for statistical analysis.As a result of the research; It has been reached that strategic leadership practices was used less often by provincial education managers, sub-dimensions of strategic leadership ? administrative applications, applications of ethical practies and communication skills? used high level but need to be developed, ?transformational practices was exhibited close to the level of medium by the provincial education managers, on the other hand, it was founded that political practices was applied very low level.On the other hand; It is concluded that between administrative practices sub-dimension of strategic leadership with the variables of age, his and place of task, the incumbent experience, considers the person working time of respondents of survey and between transformational practices with variables of age, and place of task and between political practices with variables of age there is significant difference