Human resources management practices and intention to leave : The moderating and mediating roles of professional commitment and perceived organizational support
İnsan kaynakları uygulamaları ve ayrılma niyeti: Profesyonel sadakat ve algısal örgüt desteğinin ara değişkenler olarak rolü
  1. Tez No: 333621
  2. Yazar: UMUT KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ DİCLE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
İnsan Kaynakları Uygulamaları ile çalışanların işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki, araştırmacılar veuygulamacılar açısından giderek önem kazanmaktadır.Bu ilişki kritiktir,çünkü çalışanlar; belirginşekilde, işletme amaç,hedeflerinin gerçekleştirilmesinde paha biçilmez pay sahipleri olarakgörülmektedirler.Bu çalışmada seçmiş olduğumuz insan kaynakları uygulamalarının çalışanların işten ayrılma niyetiüzerindeki etkisinin, bu çalışanların Algısal Örgüt Desteği ve Profesyonel Sadakatleri bağlamındaincelenmesi amaçlanmıştır.Veri, İstanbul,Bursa,Ankara ve İzmir'deki farklı firmaların, insan kaynakları bölümleri ile temasedilerek ve anketlerin katılımcılara e-posta yolu ile gönderilmesi sureti ile toplanmıştır. Bu çalışmanınörneklemenin seçiminde dengeli bir işgücü yapısı dikkate alınmıştır.Anketler, 500 çalışanagönderilmiş ve 14 farklı işletmeden toplam 200 katılımcı anketi doldurmak sureti ile çalışmayakatılmıştır.Bu çalışma için spesifik olarak iki bölümden oluşan bir anket hazırlanmıştır. Anketin ilkbölümünde;7'li likert ölçeğine göre hazırlanmış olan ve insan kaynağı seçimi uygulamaları, eğitim vegelişim fırsatları,performans değerlendirme uygulamaları,yaşam-aile desteği uygulamaları, algısalörgüt desteği, profesyonel sadakat ve işten ayrılma niyeti ile ilgili maddeler yer almaktadır. İkicibölümde ise yaş,cinsiyet, eğitim düzeyi, iş pozisyonu ve mevcut pozisyondaki deneyim süresindenoluşan demografik veri yeralmaktadır.Araştırmanın sonuçları, insan kaynağı seçimi uygulamaları, eğitim ve gelişim fırsatları, performansdeğerlendirmeuygulamaları,iş-aile desteği uygulamaları ile Türkiye'deki çalışanların işten ayrılmaniyeti arasında negatif bir ilişki olduğuna işaret etmektedir.viiiDiğer taraftan, sonuçlar, Algısal Örgüt Desteğinin iki boyutu olduğuna işaret etmektedir-bunlarPozitif Algısal Örgüt Desteği ve Negatif Algısal Örgüt Desteği'dir.Çalışmada ortaya konulan bir başka bulgu ise, Pozitif Algısal Örgüt Desteği ile bu çalışmada seçileninsan kaynakları uygulamaları arasında anlamlı ve pozitif bir ilişkinin olmasıdır. Örneğin, objektif veadil insan kaynağı seçimi uygulamaları arttıkça, Pozitif Algısal Örgüt Desteği de artmaktadır.Hattaişletmede iş-yaşam desteği uygulamaları artıkça, çalışanların Pozitif Algısal Örgüt Desteği deartmaktadır.Araştırmanın sonuçları, Negatif Algısal Örgüt Desteği'nin; insan kaynağı seçimi uygulamaları, eğitimve gelişim fırsatları, performans değerlendirme uygulamaları ile Türkiye'deki çalışanların iştenayrılma niyeti arasındaki ilişkide etkili olduğunu göstermektedir. Sadece iş-yaşam desteğiuygulamalarında, hem Pozitif Algısal Örgüt Desteği hem de Negatif Algısal Örgüt Desteği-ikisibirlikte-bu ilişkiyi etkilemektedir.Buna ilave olarak araştırma sonuçları, Profesyonel Sadakatin Algısal Örgüt Desteği ile çalışanlarınişten ayrılma niyeti üzerinde etkileri olmadığını göstermektedir.Yapılan araştırma çerçevesinde, Türk akademik literatüründe insan kaynakları uygulamaları ileçalışanların işten ayrılma niyeti üzerindeki etkilerinin kapsamlı bir şekilde çalışılmadığı saptanmıştır.Bu çalışma ile söz konusu eksikliğin giderilmesine katkıda bulunulması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between human resource management (HRM) practices and employees? intention toleave the organization has been gaining increased attention among researchers and human resourcepractitioners. This relationship is critical, because employees in organizations are viewed asinvaluable contributors prominently in the realization of organizational goals and objectives.In this study, we intended to examine the effect of a selected number of human resources practices onemployees?intention to leave with respect to perceived organizational support and professionalcommitment of these employees in companies in Turkey.The data was was collected from different companies in İstanbul, Bursa, Ankara and İzmir bycontacting Human Resource Management (HRM) departments and also by e-mailing thequestionnaires to the respondents. Selection of the sample of this study was done by taking intoconsideration a balanced composition of Turkish workforce. The target population coveredemployees working in different organizations in İstanbul, Bursa, Ankara and İzmir.The questionnaireswere sent to 500 employees and number of total respondents was 200 from 14 differentorganizations.A self-administered questionnaire was developed for this particular study consisting of twocomponents. The first component of the questionnaire comprised of 7-Point Likert type scale items.These questions aimed to reveal the selection practices, training and development opportunities,performance appraisal practices, Work-family support practices, perceived organizational support(POS), professional commitment and intention to leave. The second part of the questionnaireidentified employees? demographic data, such as age, gender, education level, current job positionand tenure with the current job position.viThe results indicate that there is a negative relationship between selection practices, training anddevelopment opportunities,performance appraisal practices, work-family support practices applied inan organization and employees?intention to leave in organizations in Turkey.On the other hand, results show that there are two dimensions of Perceived Organizational Support,which are Positive Perceived Organizational Support and Negative Perceived Organizational Support.The results reveal that there is a significant and a positive relationship between Positive PerceivedOrganizational Support and the human resources practices chosen in this study. For example, whenfair and objective selection practices increases, Positive Perceived Organizational Support alsoincreases. Moreover, the higher the use of work-family support practices in a company, the more thePositive Perceived Organizational Support of employees.The results also indicate that only Negative Perceived Organizational Support mediates therelationship between selection practices, training and development opportunities,performanceappraisal practices and employees? intention to leave in Turkey. Only in work-family supportpractices ,both Negative Perceived Organizational Support and Positive Perceived OrganizationalSupport mediate the relationship between work-family support Practices applied in a company andemployees?intention to leave in Turkey.The results also reveal that professional commitment does not moderate the relationship betweenPerceived Organizational Support and employees? intention to leave in Turkey.After the literature review, it has been understood that there is a gap exists regarding the relationshipbetween human resources practices and employees?intention to leave an organization in Turkishliterature. This study intends to fill this gap.