Esnek yan hak uygulamaları ve işten ayrılma niyeti ilişkisi: Örgütsel bağlılığın düzenleyici rolü
The relationship between felxible benefits practices and intention to leave: The mediating role of organizational commitment's
- Tez No: 837726
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE SONGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
İnsan kaynakları yönetiminde ücret politikaları kapsamında yan haklar önemli bir yer tutmaktadır. Yan haklar maaştan farklı olarak çalışanların sosyal ihtiyacını karşılamakta ve örgütün cazibe merkezi haline gelmesine katkı sağlamaktadır. Bu kapsamda araştırmada yan haklar alanında uluslararası düzeyde yaygın bir şekilde uygulanan fakat ülkemizde yeni gelişmekte olan esnek yan haklar sistemine yer verilmiştir. Esnek yan hakların yeni bir sistem olarak görülmesi, ülkemizdeki uygulamasının azlığı, örgütlerin insan kaynakları politikaları içerisinde önemli bir unsur olması ve literatürde bu alanda az sayıda çalışma yapılmış olması konunun esnek yan haklar odağında seçilmesini sağlamıştır. Esnek yan hakların çalışanları işte tutmaya yönelik sonuçları ve bu sonuçlar üzerindeki örgütsel bağlılığın etkisinin incelenmek istenmesi araştırma konusunun ortaya çıkmasına neden olmuştur. Araştırmanın iki ana hipotezi bulunmaktadır. İlki esnek yan hak uygulamalarının işten ayrılma niyeti ile ilişkisi olduğu ve ikincisi ise bu ilişkide örgütsel bağlılığın düzenleyici rolünün olduğudur. Bu hipotezlerde esnek yan haklar bağımsız değişken, işten ayrılma niyeti bağımlı değişken ve örgütsel bağlılık düzenleyici değişken olarak ele alınmıştır. Ayrıca demografik değişkenler de (yaş, cinsiyet ve medeni hal) araştırmaya dahil edilmiştir. Değişkenlere yönelik yapılan araştırma ve bulgular sonucunda esnek yan haklar ile işten ayrılma niyeti arasında bir ilişki bulunamamış ve örgütsel bağlılığın düzenleyici bir rolünün olmadığı görülmüştür. Dolayısıyla araştırmanın hipotezleri doğrulanamamıştır. Demografik değişkenlerin işten ayrılma niyeti ile puan ortalaması farkları incelendiğinde sadece yaş grubu ile istatistiki olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmanın esnek yan haklar odağında olması ve bu alanda literatürde az sayıda çalışma olması araştırmanın literatüre katkısını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In human resources management, fringe benefits have an important place within the scope of wage policies. Benefits, unlike salary, meet the social needs of the employees and contribute to the organization's becoming a center of attraction. In this context, the flexible fringe benefits system, which is widely applied at the international level in the field of fringe benefits, but which is newly developing in our country, is included in the research. The fact that flexible fringe benefits are seen as a new system, the scarcity of implementation in our country, the fact that they are an important element in the human resources policies of organizations, and few studies in this field in the literature have enabled the subject to be chosen in the focus of flexible fringe benefits. Desiring to examine the results of flexible fringe benefits for retaining employees and the effect of organizational commitment on these results has led to the emergence of the research topic. The research has two main hypotheses. The first is that flexible fringe benefits are associated with the intention to leave, and the second is that organizational commitment has a moderating role in this relationship. In these hypotheses, flexible fringe benefits are considered as the independent variable, intention to leave the job as the dependent variable, and organizational commitment as the moderator variable. In addition, demographic variables (age, gender and marital status) were also included in the study. As a result of the research and findings on the variables, no relationship was found between flexible fringe benefits and intention to leave, and it was seen that organizational commitment did not have a moderating role. Therefore, the hypotheses of the research could not be confirmed. When the differences between the intention to quit job and the mean score of the demographic variables were examined, a statistically significant difference was found only with the age group. The fact that the research focuses on flexible fringe benefits and that there are few studies in the literature in this field reveals the contribution of the research to the literature.