Omuz periartritlerinde ultrason ile laser tedavisinin kıyaslanması
  1. Tez No: 33364
  2. Yazar: AYNUR NECMİYE TEMİZ
  3. Danışmanlar: DR. FEYZA BONEVAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda omuzda eklem dışı 'yumuşak doku lezyonları ve kalsifiye bursit'te fizik tedavi ve rehabilitasyon sonuçlarını inceledik. Omuzun fonksiyonel anatomisi anlatıldıktan sonra omuz ağrılarının etyolojisi ve kısaca hastalıklarından bahsedilerek tedavileri özetlendi. Daha sonra omuz ağrılı hastalarda kullandığımız fizik tedavi ajanları olan Ultrasound ve Laser 'in elde edilişi, etkileri, endikasyon ve kontrendikasyonları anlatıldı. Uyguladığımız tedavi sonuçları değerlendirilerek sonuca.varıldı, çalışmamıza 35 hasta alındı. Bunların 8 tanesi kalsifiye bursit, 27 tanesi omuz eklemi dışı yumuşak doku lezyonu idi. Bu hastaların 10 tanesine laser, 25 tanesine ultrasound uygulandı. Ultrasound tedavisine alman hastalardan % 60' ı çok iyi, % 24' ü iyi, % 8' i zayıf sonuç alınmış, % 8 hasta tedaviden faydalanmamış t ir. Laser tedavisine alınan hastaların % 40 'ı zayıf olarak iyileşmiş, % 60 'ı tedaviden faydalanmamıştır. Bu sonuçlara bakarak ultrasound tedavisinin çok etkili bir fizik tedavi ajanı olduğunu, Laser* in ise bu hastalıkta etkisinin çok zayıf olduğunu söyleyebiliriz. 70
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, we discussed the results of physical therapy and rehabilitation of extraarticuler soft tissue lesions and calsifiend bursitis in the shoulder. After the tunctional anatomy of shoulder is mentioned, the etiology of shoulder pain and diseases of shoulder are discussed. Therapy of the shoulder diseases is summarised. Later, the mechanisms effects, indications and contr indications of ultrasound and Laser, which we used in _i( physical therapy for patients with shoulder pain. are mentioned. We decided upon a conclusion according to the therapy results. We had 35 patients. 8 of them were calsified bursitis 27 of them were extraarticuler soft tissue lesions. We applied Laser for 10 of them, Ultrasound for 25 of them. The results of ultrasound therapy were 60 % very good, 24 % good, 8 % poor, 8 % no improvement. The results of Laser therapy were 40 % poor, 60 % no improvement. According to these results, we decided that ultrasound is very effective, whereas Laser is not effective in physical therapy in patients with shoulder pain. *5s?o 4fc% % 71