Kliniğimizde ameliyat edilen 200 herni diskal vakasında ameliyatta bulunan patolojiler
  1. Tez No: 33365
  2. Yazar: MESUT DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Nöroşirürji, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada klinik ve nöro-radyolojik bulguları ile ameliyatına karar verilerek cerrahi girişim uygulanan 200 herni diskal vak asında ameliyatta bulunan patolojilerle klinik ve nöro-radyolojik bulguları karşılaştırılarak incelenmiştir. Giriş ve Genel bilgiler bölümünde disk hernileri tanımlanarak ana tomisi, fizyoloji ve fizyopatolojisi anlatılarak teşhis ve tedavi metotları üzerinde durulmuştur. Bu arada herni diskalle beraber veya yalnız bulunan patolojilerden olan spinal stenoz, lateral recessus sendromu ve sarı Ilgaman hipartrofiko kınaca anlatılmıştır..Diğer bölümlerde 200 vak alık serinin klinik ve nöro-radyolojik özellikleri genel olarak anlatılmış ve ameliyatlarında bulunan patolojiler belirtilerek kaynak verileri ile kendi bulgularımız karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this" study, 20D cases of discal hernia who have beau operated as indicated by the clinical and neuroradiological findings are compared accarding to the patologic findings at the operation, the clinical and the neuroradiological findings. At the introduction and general information sections, anatomy, physology, pathophysology of discal hernias are explained, diagnostic. and treatment methods are discussed. Meanwhile, pathological conditions such as spinal stenosis, lateral recessus syndrome and ligamentum flavum hypertrophy which cam be seen with or without discal hernias are shortly discussed. At the remaining auctions, clinical and neuroradiological f satires of the cases are presented and aftei' giving pathological findings identified at the operations, our findings ava compared with the related literature.