Hakimiyet-i Milliye gazetesinde İrlanda İhtilali (1920-1934)
The irish revolution in the Hakimiyet-i Milliye newspaper (1920-1934)
- Tez No: 333722
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
1169 yılında İngiltere hakimiyetine giren İrlanda İngiltere'nin bölgede uyguladığı baskıcı politikanın da etkisiyle uzun bir sürece yayılmış olan bir bağımsızlık mücadelesine girişmiştir. aslında İrlanda'daki ayaklanmalar yaklaşık 1850'li yıllara dek bir bağımsızlık mücadelesinden ziyade bölgedeki İngiliz baskısını azaltmak adada daha adil bir siyasi ve ekonomik düzene kavuşmak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Ancak değişen dünya düzeni ve beraberinde getirdiği çeşitli fikir akımları İrlanda'yı da etkilemiş bunun yanı sıra İngiltere'nin bölgede yaşanan tüm huzursuzluklara rağmen mevcut politikasından vazgeçmek istememesi İrlanda'daki ayaklanmaları bir bağımsızlık mücadelesine dönüştürmüştür. İrlanda İhtilali 1920'de İrlanda'nın güney ve kuzey olarak ikiye ayrılmasıyla boyut değiştirmiş, Güney İrlanda mücadelesini sürdürerek 1922 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Kuzey İrlanda'da ise nüfusun çoğunluğunun İngiltere hakimiyetinde kalmaktan yana olması azınlıkta kalan ihtilalcilerin başarıya ulaşmalarını engellemiştir. Kuzey İrlanda 1998 yılına kadar IRA öncülüğünde pek çok çatışmaya sahne olmuş bu tarihte ise bölgede nispeten bir barış sağlanabilmiştir. Bu çalışma ile İrlanda İhtilali Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk tarafından çıkarılmaya başlanan bir gazete olan Hakimiyet-i Milliye gazetesi gözünden incelenmiştir. Bu yolla İrlanda'da yaşanan çatışmaların 1920 ile 1923 yılları ağırlıklı olmak üzere, Türk bakış açısıyla nasıl bir tablo sergilediği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ireland, county that had been domineered by England in 1169, had a long term fight for independence under the effect domineering political conducts of England. Actually, until 1850's, revolt in Ireland was not a independence war, it was effectuated for more so with the aim of reducing the English pressure and attaining to a equitable politic and economic systems. But changing of the world and new various doctrines had affected Ireland. Besides because of not to passing England from its political conducts was changed the revolts in Ireland to a independeence war.The Irish Revolutions format had changed with bifurcation of Ireland as south and north. The South Ireland had won its independence in 1922. It had obstructed that succeeding of insurgents who were minority by most of people in North Ireland who wanted to English domination. Battles are leaded by IRA have been continued until 1998 in North Ireland. Since this date the region have had peace.In this study, The Irish Revolution evaluated in the light of the Hakimiyet-i Milliye that was a newspaper published by Ataturk in the years of the Turkish War of Independence. In this way, it has been tried to put it forward that the aspect of Turker to revolts in Ireland.