Türkiye inşaat sektöründe ulusal çevre faktörleri: Sektördeki belirleyici değişkenlerin saptanmasına yönelik bir araştırma
Domestic environmental factors of Turkish construction business: A research for determining the significant variables of the business
  1. Tez No: 333723
  2. Yazar: SERVAN GÖRÜCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
İşletmeler canlı birer organizma gibi çevrelerinde yaşanan değişimlerden etkilenirler ve bu değişimlere tepkiler verirler. Söz konusu etkileşim işletmenin yapısı, konumu vs. koşullara göre artıp azalsa da hiçbir zaman sıfır değildir. Bu nedenle her işletme çevresinde olup biteni gözetlemek, anlamak ve buna göre davranışlar geliştirmek durumundadır. Bu çalışmanın amacı, her girişimcinin aslında dikkate aldığını düşündüğü fakat bilimsel açıdan yaklaşmadığı bir noktaya ışık tutabilmektir. Bu doğrultuda çalışmada, Türkiye inşaat sektörünün ulusal çevre değişkenleri hakkında araştırma yapılmış, ülke ekonomisinde önemli bir yeri olan sektörün, bu değişkenlerle olan ilişkisi saptanmış ve sektördeki belirleyici faktörler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Businesses are affected by changes in circles and reacts these changes like a living organism. This interaction can increase or decrease depending on the circumstances like the structure, the location etc.. but never gets zero. Therefore, every business must observe what is going on around and develop behaviors accordingly. Purpose of this study is able to illuminate a point that is considered by every entrepreneur but never approached in a scientific point of view. Study in this direction, national environment variables of construction sector in Turkey is researched. The relationship between construction sector and these variables was determined and decisive factors in sector are revealed.