Türkiye'de iç güvenlik teşkilatı ve AB ülkeleriyle karşılaştırması
Comparison of internal security services in Turkey and the countries of the European Union
  1. Tez No: 333721
  2. Yazar: CUMALİ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İnsanoğlu var olduğundan itibaren tüm zamanlarda güvenlik gereksinimi içinde olmuştur. Başka bir ifadeyle toplumlaşma olayını gerçekleştiren insanlar, özgürlüklerini sağlamadan güvenlik gereksinimini gidermek istemiştir. Güvenlik gereksinimi özgürlük gereksiniminden daha eski ve daha önde gelmektedir.Toplum içerisinde varlıklarını devam ettirmek isteyen bireyler ile uluslararası alanlarda bağımsızlığını yaşatmak isteyen devletlerin kendi iç dinamiklerinde kamu düzenini sağlayabilmek adına gerçekleştirdikleri bütün faaliyetler iç güvenlik başlığı altında toplanmaktadır.Türkiye'nin tarihsel süreci içerisinde, iç güvenlik teşkilatları hizmetleri, genel olarak iki temel güvenlik birimi tarafından yürütülmektedir. İç güvenlik teşkilatlarının geçmiş yapıları incelendiğinde genellikle askeri birimlerin varlığı göze çarpsa da genel olarak polis ve jandarma birimleri olmak üzere iki temel birimin faaliyetleriyle bu teşkilatların görev yaptığı görülmektedir. Polis güvenlik birimi genel olarak şehir merkezlerinde görev alıyorken, jandarma güvenlik birimi ise şehir merkezleri dışında görev almaktadır.Bununla birlikte Avrupa'nın Almanya ve İngiltere gibi büyük ülkelerinde sadece polis birimi merkezinde tekli iç güvenlik yapılanmaları da görülmektedir. Özellikle Avrupa Birliği uyum sürecinde, iç güvenlik yapılanmalarında bazı değişiklikler yapılması gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Bu değişikliklerin belirlenebilmesi için Avrupa Birliği üye ülkelerin teşkilatlanmalarının incelenmesi ve birtakım araştırmalar yapılması sonucu modern, gelişmiş yeni teşkilatlanma biçimlerinin de ülkemizde oluşturulabileceği görülmektedir.TÜRKÇE ANAHTAR KELİMELER: 1. Polis Teşkilatı 2. Jandarma 3. Kolluk Hizmetleri 4. İç Güvenli
Özet (Çeviri)
The security has been a necessity since humanity has been in existence. In other words, the people who socialized want to provide their security for freedom. Security as a necessity is older and prior than freedom.All activities that realized in order to provide public peace of people who want to keep their existence in society, and countries which want to save their freedom in international areas are collected under the title of internal security.In the historical time course of Turkiye, organisations of internal security is usually conducted by two tributary units. If the past constructions of the organisations of internal security investigate, the army was prior but the gendarmery and the police was usually used as two tributary units by the goverments. The police usually control the cities and the gendarmery usually the rural.On the other hand, in the big countries of Europe like Germany and England, the structuring of the mono internal security is seen in only centre of the police department. Specially, in the adjustment process of EU, it is occured necessities that are modifications must be done in the structuring of the internal security. The modifications must be determined. So, the police departments of the EU countries must be investigated and it must studied. Thus, the new and modern organisation will be earned to our country.İNGİLİZCE ANAHTAR KELİMELER: 1. Police Organisation 2. Gendarmerie 3. Police Services 4. Internal Security