Muğla ilinde faaliyet gösteren bazı işletmelerde duygusal zekânın yöneticinin yönetim tarzına olan etkisinin istatistiksel yöntemlerle araştırılması
Investigation of effects of emotional intelligence on the management style of the managers of some businesses operating in the muğla province with statistical methods
- Tez No: 333724
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN GAVCAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Duygusal zekâ son 30 yıldır tartışılmakta olan ve çoklu zekâ kuramı içerisinde yer alan bir zekâ kavramıdır. Eğitim, iş ve aile içi ilişkiler alanlarında çokça tartışılan ve birçok araştırma yapılan duygusal zekâ günümüz yöneticileri için de özellikle aranan bir durum haline gelmiştir. Duygusal zekânın iş tatmini, iş becerisi ve başarı üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır.Geleneksel düşünce tarzı, çalışma hayatında, mantıksal süreçlere zarar veren ve onları engelleyen duygulara yer vermemektedir. Fakat son yıllarda duyguların önemi anlaşılmış ve aynı IQ? ya sahip olan yöneticilerin aynı başarıyı gösteremedikleri gözlemlenmiştir. İyi bir yönetimin sadece bilişsel zekâ ile sağlanamadığı, yaşamın her alanında olduğu gibi çalışma hayatında da duygulara yer olduğu artık daha iyi anlaşılmıştır. Bu da duyguların olumlu kullanılması yani duygusal zekâ ile bağdaştırılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, Duygusal zekânın, Muğla ili içerisinde faaliyet gösteren bazı işletmelerin üst ve orta derece yöneticilerinin yönetim tarzı üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır.Bu kapsamda Muğla ilinde faaliyet gösteren 100 adet işletmenin üst ve orta düzey yöneticileri üzerinde demografik özelliklerin belirlenmesi, duygusal zekâ yeterliliklerinin ölçülmesi ve yönetim tarzlarının belirlenmesine yönelik anket çalışması düzenlenmiştir. Anket çalışması sonucunda yöneticilerin duygusal zekâ yetenekleri ele alınarak duygusal zekânın yöneticilerin yönetim tarzı üzerindeki etkileri istatistiksel yöntemler kullanılarak belirlenmeye çalışılmıştır.Uygulama sonuçları açıklanarak, elde edilen bulgular üzerinde yorumlamalar yapılmış ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Emotional intelligence which has been discussed in last 30 years and in the theory of multiple intelligences is a concept of intelligence. Education, work and family relationships frequently discussed areas and made a lot of research on the situation of emotional intelligence has become especially a sought-after, for today's managers. There have been lots of scientific studies which have been shown a positive impact on job satisfaction of emotional intelligence, job skills and success.The traditional style of thinking in working life do not allow to emotions to damaging logical processes and prevented feelings. But in recent years, understood the importance of emotions and observed the managers who have the same IQ do not have the same success. It is understood better that the good governance has not provided only the cognitive intelligence, emotions have been in the working life like with all aspects of life. This is also use of the positive emotions that are associated with emotional intelligence.The purpose of this study to investigate the effects of emotional intelligence of management styles on senior and middle level managers of some businesses operating in the province of Muğla.In this context, surveys were made on the senior and middle level managers for determining demographic characteristics, measuring of emotional intelligence and determining of management styles competencies on 100 businesses operating in the province of Muğla.As results of surveys, tried to determine to effect on the management style of emotional intelligence were determined using statistical methods with considering the emotional intelligence abilities of administrators.Application of the results are explained on the findings of interpretations and have been made recommendations.