Marka hakkına tecavüz halinde açılabilecek hukuk davaları ve geçici hukuki himaye tedbirleri
Civil actions and temporary legal measures concerning infringemet of trademark rights
- Tez No: 333830
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Marka üzerindeki hak, sahibinin izni olmadan markanın kullanılmasını önleme yetkisi veren ayni etkileri olan mutlak bir haktır. Marka hakkı, mülkiyet hakkı değildir; marka soyuttur, eşya niteliğinde değildir. Üzerinde markanın basılı olduğu eşya, Eşya Hukuku?na konu olurken üzerindeki tescilli marka, 556 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname?ye göre ayrıca değerlendirilir. Marka hakkı hak sahibine inhisarı yetkiler malvarlığına ilişkin haklar ve sınırlı manevi haklar sağlar. Malvarlığına ilişkin haklar; markanın kullanılması, devredilmesi, kiralanması, lisans verilmesi, rehnedilmesi, franchise verilmesi sonucu hak sahibine sağladığı menfaatlerdir. Tezimizin birinci bölümünün birinci kısmında, marka hakkına tecavüz konusunun daha iyi açıklanması için; marka kavramının tanımına ve fonksiyonlarına yer verilmiştir. kinci kısımda; özellikle MarkKHK?daki bazı maddelerin Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmesi sonucu meydana gelmiş olan hukuk boşluğunun 5833 Sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun (Kanun Tarihi:21.01.2009, Resmi Gazete:28.01.2009, Sayı:27124) ile söz konusu boşluğu doldurması konusuna değinildikten sonra konuyla ilgili olan marka hakkına tecavüz halleri ve haksız kullanım şekilleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. kinci bölümde; marka hakkına tecavüz halinde; marka hakkı sahibinin başvurabileceği hukuk davalarına yer verilmiş ve özellikle tazminat davaları ve bu davalarda tazminat hesaplama yöntemleri ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Üçüncü bölümde; marka hakkına tecavüz halinde talep edilebilecek geçici hukuki himaye tedbirleri, çeşitleri ve bunlardan konumuzla ilgili olan ihtiyati tedbir talebi incelendikten sonra son kısımda, marka hukukunda ihtiyati tedbir talebi ve gümrükte el koyma konuları ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trademark right is the absolute right that has real affects which gives prevention authority of using trademark to the owner without his/her written consent. Trademark right is not an ownership right; trademark is an abstract and not in the form of goods. If a good is in the form of a printed material, it is evaluated in the frame of law of property, trade mark on that good is also evaluated according to decree law. Trademark right provides exclusive powers, financial rights and limited non?pecuniary rights to its owner. Financial rights are benefits of the owner as a result of usage of trademark, transferring of trademark, leasing, licencing, putting in pledge and franchising. In the first part and first chapter of that thesis, for an improved explanation of infringement of trademark rights; an expanded definition of trade mark and its functions are included. Following all explanations, in the second chapter, after mentioned fullfilling of legal gap which occurs as a result of some articles in decree law repealed by Constitutional Court with the code number 5833 (21.01.2009, Official Gazette Publication Date: 28.01.2009, Number: 27124) infringements of trademark and shapes of wrong usage which related to subject are researched particularly. In the second part, law suits that trademark owner could revise in case of infringement and especially action for damages and calculation methods of indemnification given in deatils. In the third part, after temporary legal protections for compensation in case of infringement, varieties and among these approaches preliminary ınjunctions which is connected to our subject are scrutinized, in the ending part, preliminary injunctions in trademark law and confiscation of trademark goods in customs is detailed.