Kültür - sanat finansmanında özerklik yaklaşımı: İngiltere ve Sanat Konseyi örneği
Arm's lenght principle of financing arts and culture: The case of Arts Council and England
- Tez No: 333924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASU AKSOY ROBİNS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu tez çalışmasında kamunun, kültüre ve sanata doğrudan bir destek sağlamak amacıyla geliştirdiği destek mekanizmalarından biri olan `özerklik/ arm's lenght yaklaşımını' incelenmektedir. Devlet bütçesinin bir kısmının sanata ve kültüre ayrılmasının nedenleri, kamunun kültür ve sanat finansmanını gerçekleştirmek için benimsedikleri modelleri ve bir Anglosakson modeli olarak tanımlanan `arm's lenght principle /özerklik yaklaşımı' İngiltere Sanat Konseyi örneği üzerinden tartışılmaktadır. Son olarak bu tez çalışmasında özerk bir yapının, yani Sanat Konseyi'nin güçlü ve zayıf yanları değerlendirilerek, Türkiye'de bir konsey kurulması halinde çıkarılabilecek sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, `arm?s length approach?, which is a contraption developed by community to support culture and art, is examined. Reasons of the partial state budget distrubution on culture and art are discussed through the `arm?s length approach?, defined as an Anglosaxon model and also adopted by public to finance culture and art, in Arts Council England.Ultimately, Art Council?s pros and cons are evaluated to reveal possible outcomes of an Art Council in Turkey.