Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının sınırlanması ve sonuçları
Personal freedom and security right limitation and results
- Tez No: 333934
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LAMİ BERTAN TOKUZLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu çalışmanın amacı kişi hürriyeti ve güvenliği hakkını kavramsal çerçevesi ile tarihsel gelişimi ve sınırlanması yönündeki ceza muhakemesi koruma tedbirlerinden yakalama, gözaltına alma ve tutuklama tedbirleri ile 1 Haziran 2005 tarihi sonrasında yasal mevzuatla tutuklama tedbirine alternatif olarak düzenlenen Adli Kontrol tedbiri çerçevesinde incelemek ve bu hakların korunması konusunda mevzuatta ve uygulamada mevcut bulunan eksiklikler ve yanlışlıkların ortaya çıkarılması, bu eksiklik ve yanlışlıkların düzeltilmesi yolunda öneriler sunabilmektir.Bunun yanı sıra, küçüklerin ıslahı hakkındaki düzenlemeler; tedavi, eğitim ve ıslah için alınabilecek önlemler ve sınırdışı ve iade amacıyla uygulanabilen yakalama ve tutuklama hususları da özel kanunlardaki alt yapısıyla birlikte ele alınacaktır.İnsan haklarına saygılı hukuk devleti olmak için, yapılan bu tespitlerin objektif ve gerçekçi bir biçimde degerlendirilmesi, ceza muhakemesi kanun ve yönetmeliklerinde gerekli düzenlemelerin ve düzeltmelerin hızlı bir sekilde yapılması, bu düzenlemelerin de uygulamada yerlestirilmesi gereklidir.Anahtar Kelimeler (Türkçe)1)insan Haklan2)Kişi Özgürlüğü3)Kişi Güvenliği4)Gözaltı5)Tutuklama
Özet (Çeviri)
The aim of this study with the historical development of the conceptual framework of the right to personal liberty and security of criminal procedure and protection measures that limit the capture, detention and arrest measures and legal legislation on or after June 1, 2005 as an alternative to detention measure within the framework of the judicial review and control measures for the protection of these rights reveal shortcomings and mistakes in the existing law and practice, to propose some suggestions towards correcting these deficiencies and mistakes.In addition, regulations on rehabilitation of minors, treatment, education and rehabilitation measures can be taken to be applied in order to return the arrest and the detention and deportation and infrastructure issues will be examined with special laws.Respect for human rights, the rule of law to be objective and realistic way to evaluate these findings, the law of criminal procedure and regulations necessary arrangements and adjustments to be made quickly, it is necessary placement arrangements in practice.Anahtar Kelimeler (İngilizce)1)Human Rights2)Personal Freedom3)Security of Person4)Custody5)Arrest