The effects of the diversification of media capital on editorial policy in Turkey: A content analysis of news in Milliyet
Medya sermayesindeki çeşitliliğin editoryal politika üzerindeki etkileri: Milliyet haberleri içerik analizi
- Tez No: 333956
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP İSEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tezin konusu ve amacı medya sahipliğindeki sermaye çeşitliliğinin editoryal politika üzerindeki etkisini incelemekti. Gazeteciliğin ekonomik iş karakterinin ağır basmasıyla haber yapma ve habercilik misyonunun nitelik değiştireceğini ön görüldü. Holdingleşmenin bir sonucu olarak, medya sahipliğinin medya dışı ve farklı sektörlerde de bulunan şirketlerinin ekonomik ve siyasal çıkarlarının korunması ve sağlanmasının haber yapımının doğasını ve amacını yönlendirip değiştireceği tezin ana hipotezidir. 1950?den beri yayınlanan ve birkaç kez sahip değiştiren Milliyet gazetesinin baş sayfalarındaki haberler klasik içerik analizi yöntemiyle incelendi. 1972 ile 2012 yılları arasında, 10 yıllık periodlar içinde, birer rastgele hafta ele alıp baş sayfalarındaki haberlere 13 adet içerik analizi sorusu yöneltildi. 1972?den, 82?den, 92, 2002 ve 2012?den birer hafta olmak üzere Milliyet baş sayfalarındaki toplam 456 haber incelendi. Amaç yıllar içerisinde haberin niteliğinin ve karakterinin, sayfa mizanpaj yapısının nasıl değiştiğini incelemekti.
Özet (Çeviri)
This study is prepared in order to investigate and display the effects of the diversification of media capital on editorial policy in Turkish Newspaper Milliyet. The most important aim of the project is to discover how editorial policies depend on and are able to be altered by the ownership interests and divergent capital establisments. By using classical content analysis method, front page news of Milliyet are analysed with 13 content analysis questions in the time period between 1972-2012.After the theoritical framework chapter of media and ownership relations, an outline of the content analysis to follow, the findings of the analysis and discussion. This project intends to conceive whether editorial policies and agenda making decisions are dependent on to the newspaper owners? diverse capital enterprises.