Analyzing childhood through games: An ethnological study of games played by children in Turkey during the 21st century compared to games played by children of prior generations.
Çocukluğun oyunlar ile analizi: Türkiye'de önceki nesillerde büyüyen çocukların oynadığı oyunlar ile 21. yüzyılda büyüyen çocukların oynadığı oyunları karşılaştıran etnolojik araştırma.
- Tez No: 333955
- Danışmanlar: DR. SAİME TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çocukluk Çalışmaları alanında yer alan araştırmalara göre çocukluk konsepti 17. yüzyılın başında oluşup, Aydınlanma Çağı ve Endüstri Devrimi?nden sonra gelişmiştir. Bu dönemlerde oluşan ekonomik ve sosyal değişiklikler yetişkinlerin çocuklara karşı olan düşüncelerin değişmesine sebep olup, yetişkinler ile çocukların yer aldığı aktiviteler ayrıldı. Böylece, sadece çocuklara ait olan ayrı bir dünya yaratılmış, çocukluk olarak adlandırılan bu dünyada çocukların kendilerine ait bireysel bir hayat yaşamalarını sağlamıştır. Bu tezin ilk bölümlerinde, aralarındaki farkları görebilmek için hem Batı kültüründeki hem de Türkiye?deki çocukluk konseptlerinin tarihi anlatılmakta ve her iki kültürde çocuklar tarafından oynanan geleneksel oyunlar açıklanmaktadır. Sonraki bölümlerde bu geleneksel oyunlar, 21. yüzyılda büyüyen çocuklar tarafından oynanan bilgisayar oyunlarıyla karşılaştırılmaktadır. Bu tezin hedef noktası bilgisayar oyunları ile çocukluk konseptinin yok oluşu arasındaki bağlantıyı araştırmaktır. İstanbul?da bir ilköğretim okulunun yetmiş dokuz öğrencisi ile etnolojik sahaaraştırması yapılmıştır. Bu araştırmanın sonuçları, güncel araştırmalara göre analiz edilmiştir. Oyun, Yeni Medya ve Adorno?nun Kültür Endüstrisi teorilerine dayanarak bilgisayar oyunlarının sadece Yeni Medya araçları oldukları için Kültür Endüstrisi?nin parçası olduğu ve yetişkinlerin dünyasına ait olduğu açıklanmaktadır. Çocukların oyun dünyası tekrardan yetişkin dünyasında yer aldığı için modern çocukluk konsepti yok olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Based on the literature from the area of Childhood Studies, the concept of childhood was conceived towards the early 17th century and developed during the Enlightenment and Industrial Revolution. The economic and social changes of these periods shaped adult?s views about children and led to the separation of children from adults? activities. A separate world for children developed, known as childhood, thus, enabling children to have their individual lives. First, the history of childhood, in the Western culture and, in Turkey is explained to display the differences between both cultures. The traditional games played by children throughout both cultures are described. Then, these traditional games are compared with the video games played by children during the 21st century. The aim of this research is to show how childhood is disappearing in relation to video games.An ethnological field-research was conducted with seventy-nine children from an elementary school, in an urban area of İstanbul, Turkey. The results of the findings are analyzed with the most recent literature about childhood and video games. Finally, based on the theories of play, New Media and Adorno?s Culture Industry, this thesis concurs that as New Media, video games are part of the Culture Industry and belong to the adult world. Therefore, children?s world of play has become part of the adult world which causes the disappearance of childhood.