Effects of social media advertisements on consumers' preferences in the airline business
Sosyal medya reklamlarının havayolu işletmelerinde tüketici tercihlerine etkileri
  1. Tez No: 636168
  2. Yazar: MEHMET SERCAN İNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBERK GÜLTEKİN SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Sivil Havacılık, İşletme, Advertising, Civil Aviation, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Internet, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, hayatımızın her alanında kendine yer bulmuş, hatta hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Hayatımızda önemli bir yer edinen internet, pazarlamacılar için de vazgeçilmez bir ortam olmuştur. Sosyal medya ortamlarının çeşitlenmesi ile birlikte bu ortamlarda geçirilen süreler de artmıştır. Kendisine avantaj elde etmek isteyen markalar da çok geçmeden sosyal medya ortamlarında yerini almıştır. Müşterilerin tercihlerini etkilemek isteyen markalar, sosyal medya ortamlarında reklamcılık faaliyetlerine önem vermektedir. Yapılan bu araştırmanın amacı, sosyal medya reklamlarının havayolu sektöründe müşteri tercihleri üzerine etkisini incelemektir. bu amaçla hazırlanan anket formu sosyal medya ortamlarında yayınlanmış ve sağlıklı doldurulmuş 455 anket değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen veriler frekans, ve yüzde analizleri, varyans analizi ve Tukey Testi yardımı ile analiz edimiştir. Analiz sonuçlarına göre, katılımcıların çoğunun sosyal medyada 1 saatten fazla vakit geçirdiği buna rağmen sosyal medya reklamlarının müşteri tercihleri üzerinde etkisi konusunda kararsız oldukları anlaşılmıştır. Havayolu sektöründe müşteri tercihlerini etkileyen en önemli elementin fiyat olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, the Internet has found itself a place in every aspect of our lives and has even become an indispensable part of our lives. Internet, which has an important place in our lives, has been an indispensable environment for marketers. With the diversification of social media, the time spent in these platforms has also increased. Brands who want to take advantage of it have also taken their place in social media. Brands that want to influence the preferences of customers give importance to advertising activities in social media environments. The aim of this research is to examine the effects of social media ads on consumers' preferences in the airline business. The questionnaire prepared for this purpose has been published in social media and 455 filled questionnaires have been evaluated. The data obtained were analyzed with the help of frequency and percentage analysis, variance analysis and Tukey Test. According to the results of the analysis, it was understood that most of the participants spent more than 1 hour on social media, but they were undecided about the effects of social media ads on consumers' preferences. It is seen that the most important element affecting customer preferences in the airline industry is the price.